Prowadzisz sklep internetowy i cieszysz się stale wzrastającą liczbą stałych klientów? Może czas na serwer wirtualny, który zapewni Ci optymalny przepływ oraz przechowywanie danych przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa. Czym jest serwer wirtualny? Kompendium wiedzy przedstawiamy poniżej.
Serwer wirtualny a serwer dedykowany
Serwer wirtualny jest pośrednim wyborem. Jest znacznie lepszy i bardziej wydajny, aniżeli hosting współdzielony, zaś tańszy w utrzymaniu od serwera dedykowanego. Serwery VPS to wyodrębnione części serwera dedykowanego. Dzięki temu inwestor ma dostęp do dokładnie tych samych opcji, ale przy niższych nakładach finansowych. Serwer wirtualny pozwala na dostęp administratora przez całą dobę, dostęp do kopii bezpieczeństwa (na wypadek ewentualnych awarii), instalację indywidualnych aplikacji oraz ich konfigurację, uwzględniając własne potrzeby i preferencje czy rodzaj prowadzonego w sieci biznesu. Jego cechą charakterystyczną jest niezawodna jakość działania oraz stabilność, co przekłada się na bezpieczeństwo, ale i wydajność internetowej witryny.
Sklep www – dobór serwera VPS
Co należy brać pod uwagę, wybierając wirtualny serwer? Znaczenie ma zakres pamięci RAM, przestrzeń dyskowa i opcje konfigurowania. Im bardziej rozbudowaną stronę www ma dany sklep online, tym większa powinna być przestrzeń dyskowa. Wszystko to ma wpływ na szybkość ładowania stron, odczyt czy zapis danych. Żaden e-sklep nie może pozwolić sobie na powolne działanie witryny, bo to może wywołać wykluczenie z rynku.
Wybierając konkretny serwer wirtualny, zawsze należy skupić się na intuicyjności jego działania. Zarządzanie danymi w sklepie online powinno być proste i szybkie nawet dla laika. Pamiętajmy, że nie każdy jest przecież technologicznym ekspertem, a serwer powinien umożliwiać bezproblemowe działanie. Ten wirtualny działa tak samo łatwo, jak przeciętny hosting współdzielony.
Ogromną zaletą serwerów VPS jest możliwość instalacji niezbędnych aplikacji dosłownie w kilku prostych krokach. Tak samo łatwo inwestor zakłada konta pocztowe czy bazy danych i dokonuje ich aktualizacji. Ta nowoczesna technologia pozwala nie tylko działać w wirtualnym świecie, ale też prężnie rozwijać e-biznes czy wpływać na przewagę konkurencyjną. Wszystko to przy minimalizacji kosztów.
O tym warto wiedzieć
Jako właściciel sklepu internetowego, musisz wiedzieć, że jeśli strona www ładuje się wolniej, niż w ciągu 3 sekund, możesz narażać się na straty nawet 40% potencjalnych klientów. Prawie 80% użytkowników sieci potwierdza również, że niechętnie wraca na strony sklepów, które wcześniej nie działały optymalnie. Wybór odpowiedniego serwera powinien być dobrze przemyślany i to już na etapie projektowania witryny sklepowej. To od niego będzie zależeć przypływ, ale i odpływ klientów, co finalnie przełoży się na generowane zyski, rozwój czy przewagę konkurencyjną.