O czym (nie)musi pamiętać kierowca w 2021 roku? - Trends Magazines

O czym (nie)musi pamiętać kierowca w 2021 roku?

Nowy rok niesie ze sobą szereg zmian bardzo istotnie wpływających na codzienność kierowców. Część z nich już obowiązuje, cześć zacznie obowiązywać niebawem, część nadal mielona jest przez tryby machiny legislacyjnej. O czym musicie wiedzieć żeby w grudniu 2021 roku nadal cieszyć się z posiadania Prawa Jazdy i dowodu rejestracyjnego? Zapraszamy do naszego podsumowania. Na początek przepisy, które już obowiązują.

  • Nie trzeba wozić ze sobą Prawa Jazdy – od 5 grudnia 2020 nie musimy mieć przy sobie Prawa Jazdy. Bak dokumentu podczas kontroli nie skutkuje już mandatem w wysokości 50 zł. Policja zweryfikuje nasze dane i uprawnienia w systemie CEPiK poprzez terminal w radiowozie. Warto pamiętać o tym, ze fizyczne Prawo Jazdy może nadal być konieczne np. przy wynajmowaniu samochodu. Warto zainstalować w telefonie aplikację mObywatel, która udostępnia elektroniczną wersję dokumentu.
  • Nie trzeba wymieniać dowodu rejestracyjnego gdy skończy się miejsce na pieczątki – do braku konieczności posiadania Dowodu Rejestracyjnego przy sobie zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Od grudnia 2020 roku nie musimy go również wymieniać gdy skończy się miejsce na pieczątki potwierdzające przeprowadzenie obowiązkowego badania technicznego. Diagnosta wprowadza informacje o wyniku badania do systemu a kierowca otrzymuje dodatkowo stosowne zaświadczenie. Nie trzeba go wozić przy sobie. Wszelkie niezbędne informacje znajdują się w CEPiKu.
  • Samochód zarejestrujesz również w miejscu czasowego zamieszkania – od 4 grudnia 2020 r. zniknął obowiązek rejestracji samochodu wyłącznie w miejscu zamieszkania. Od tej pory można zarejestrować pojazd w starostwie właściwym dla miejsca zamieszkania lub czasowego zamieszkania.
  • Uwaga na małe tablice rejestracyjne! – kierowcy, którzy je zamontowali mimo, że wnęki w ich samochodzie umożliwiają montaż standardowych tablic będą mieli problem. Ich samochód nie przejdzie z tego powodu badania technicznego.

Powyższe zmiany już obowiązują. W kolejnym odcinku przedstawimy zmiany, które wejdą w życie w kolejnych miesiącach 2021 roku.

Podobne

The new Volkswagen ID.3

Można już zamawiać elektrycznego Volkswagena ID.3 1ST

Na stronie volkswagen.pl można kupić ID.3 w limitowanej wersji 1ST w cenie od 167.190 złotych. W pakiecie jest rok bezpłatnego zasilania samochodu energią elektryczną Jeszcze przed publikacją cennika seryjnej wersji ID.3, Volkswagen udostępnia za pośrednictwem swojej strony internetowej możliwość wyboru dostępnych egzemplarzy tego modelu w wersji 1ST (są to wyprodukowane już auta, dostępne w magazynach marki). Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami,…

VW Caddy mk1 widok od frontu

Swap za swapem – nietypowy VW Caddy 1

Pierwszy Volkswagen Caddy został stworzony na potrzeby rynku północnoamerykańskiego i nosił nazwę VW Rabbit Pick-up. Rabbit, czyli królik, powstał na bazie popularnego kompaktowego Golfa (na rynku amerykańskim Rabbit) i był produkowany w fabryce w Westmoreland w stanie Pensylwania w latach 1979–1993. Do Europy trafił pod nazwą Caddy w roku 1983. Był to wyjątkowo długowieczny model.…