eR1 - kolejny elektryczny VW Golf - Trends Magazines

eR1 – kolejny elektryczny VW Golf

Volkswagen eR1 z tyłu

Modularność napędu elektrycznego otwiera nowy rozdział w historii tworzenia sportowych samochodów. Doskonałym tego przykładem jest Volkswagen eR1.

Volkswagen eR1 z przodu

Prace Volkswagen Motorsport nad napędem elektrycznym zaczęły się od prototypu ID.R. Możliwości jego zastosowania są jednak ograniczone.

Ze względu na budowę pojazd ten najlepiej sprawdza się na równych i szybkich torach, gdzie bardzo istotny staje się zapewniany przez rozbudowane spojlery docisk aerodynamiczny.

Volkswagen eR1 z boku

Na bazie Golfa TCR

Inżynierowie VW postanowili wykorzystać sprawdzone już komponenty napędu elektrycznego i osadzić je w efektownie ospojlerowanym i poszerzonym nadwoziu wyścigowego Golfa TCR. Napęd na obie osie zapewniły silniki elektryczne. Stworzony w ten sposób Volkswagen eR1 zadebiutował w odbywających się w Austrii wyścigach lodowych GP Ice Race.

Volkswagen eR1 na zamarzniętym jeziorze

Zwiastun przyszłości

Auto nie zostało zbudowane według regulaminów technicznych żadnej serii wyścigowej. Nie ma bowiem służyć do rywalizacji, a jedynie pokazowych jazd w Europie i Ameryce.

Wnętrze Volkswagen eR1

Kierownictwo VW Motorsport nie ukrywa, że eR1 jest zwiastunem, a jednocześnie ambasadorem przyszłych modeli z rodziny R. Już teraz coraz częściej mówi się o ID.3 R, który miałby pojawić się w 2024 roku.

Koło Volkswagena eR1

Dziełem przypadku nie jest też cyfra w nazwie eR1. Już teraz Jost Capito zapowiedział, że pojawi się eR2.

Podobne

Volkswagen Passat Variant GTE – test szybkiej hybrydy

Napęd hybrydowy wielu z nas utożsamia z wydajnym, ale niebudzącym większych emocji rozwiązaniem. Tymczasem 218-konny Passat Variant GTE udowadnia, że może być inaczej. Redakcyjny test hybrydowego Passata zbiegł się z planowaną od dłuższego czasu wyprawą do Stiftung AutoMuseum Volkswagen – przyfabrycznej ekspozycji prototypów i samochodów koncepcyjnych. Oznaczało to konieczność przemierzenia benzynowo-elektrycznym Passatem trasy z Warszawy…

Skrzynie DSG: jaka żywotność?

Dwusprzęgłowe zautomatyzowane skrzynie DSG błyskawicznie podbiły serca kierowców. Eliminują konieczność operowania pedałem sprzęgła i „mieszania” lewarkiem, nie zwiększają zużycia paliwa, nie pogarszają osiągów, a biegi przepinają w tempie, jakiego nie powstydziłby się zawodowy rajdowiec. Historia skrzyń DSG rozpoczęła się w 2003 roku. Zautomatyzowana przekładnia z dwoma sprzęgłami zadebiutowała w Golfie IV R32. Kiedy media wychwalały…