Elektryczne E30 Cabrio. W końcu auto na prąd, które ma styl! - CIEKAWOSTKI - Trends Magazines

Elektryczne E30 Cabrio. W końcu auto na prąd, które ma styl! – CIEKAWOSTKI

Klasyczne samochody i elektryczne układy napędowe okazują się być ciekawym połączeniem. Na świecie jest coraz więcej elektro-klasyków. My prezentujemy elektryczne BMW serii 3 (E30) zbudowane z części General Motors i Tesli.

Mieszkaniec Connecticut, Jon Volk, był w posiadaniu starego kabrioletu BMW serii 3, który wcześniej przeszedł swap na silnik LS V-8. Jest to powszechny w USA przeszczep ale Volk zdecydował, że chce wypróbować coś mniej konwencjonalnego i postanowił dokonać konwersji na napęd elektryczny.

W ten sposób rozpoczął się proces projektowania elektrycznego układu napędowego w klasycznym BMW. Nie ma gotowego zestawu do konwersji akumulatorów do BMW z lat 80. Wsadzenie silnika Tesli do E30 było dość trudne, a tym bardziej powiązanie go z akumulatorami GM za pośrednictwem kontrolerów i osprzętu innych marek. 

Za grillem znajduje się chłodnica, która chłodzi silnik, baterie i systemy elektryczne za pomocą zaworu od Tesli. Połowa akumulatorów znajduje się tam, gdzie kiedyś znajdował się oryginalny silnik BMW, wraz z układem ładowania, podczas gdy pozostałe są w bagażniku. Również z tyłu przy tylnej osi znajduje się silnik i potrzebny osprzęt.

Nowoczesne akumulatory EV są bardzo ciężkie, ale to BMW takie nie jest; waży zaledwie 1342 kg, z czego 65 procent przypada na tylną oś, podobnie jak w przypadku Porsche 930. Akumulatory mają pojemność 32 kWh. Ile mocy wytwarza samochód? Nie jest to pewne pewne, chociaż 380 koni mechanicznych zdaje się być realną wartością, ponieważ jest to fabryczna moc znamionowa silnika Tesli. Według obliczeń właściciela zasięg powinien wynosić około 160 km na jednym ładowaniu. 

To wszystko brzmi, jak gdyby była to praca dyplomowa studentów politechniki. Dla jednych herezja, dla innych fantazja. A moim zdaniem fajnie, że takie auto powstało!

Źródło: THE DRIVE, @tesla_bimmer

Podobne

VW Scirocco 1 1978 – jak feniks z popiołów

Ten VW Scirocco 1 do Magdaleny należy od 2003 roku. Dla niej była to miłość od pierwszego wejrzenia i po prostu nie mogła mu się oprzeć. Kupując je, nie miała jednak pojęcia, co to za model! Jak wspomina, nie było na nim oznaczeń. Niestety, dowód rejestracyjny zdradzał jedynie markę. W niewiedzy żyła przez blisko rok. Pewnego…

Autonomiczna Honda AWV

Nie jestem do końca pewny, czy chcę doczekać czasów, gdy na ulicach zobaczę autonomiczne auta. Dla wielu z nas nawet codzienna jazda to przecież spora przyjemność. Są jednak gałęzie motoryzacji, gdzie samojezdne pojazdy wydają się idealnym rozwiązaniem. Pomyślmy na przykład o kopalniach, fabrykach czy dużych placach budowy, gdzie na zamkniętym obszarze wymaga się dziesiątek powtarzających…