Zanim kupisz używane BMW - kontrola VIN (cz.3) - Trends Magazines

Zanim kupisz używane BMW – kontrola VIN (cz.3)

Po oględzinach nadwozia i dokładnym mechanicznym sprawdzeniu auta pora zajrzeć w papiery „naszego”BMW. Dokumenty należy prześwietlić pod kątem zgodności. Dane widniejące w dowodzie rejestracyjnym muszą się zgadzać z danymi zawartymi w karcie pojazdu. Należy zwrócić uwagę czy sprzedający jest jedynym właścicielem pojazdu, oraz czy pojazd nie jest zastawiony np. w banku. Przed zakupem bezwzględnie musimy skontrolować czy numery nadwozia pojazdu nie figurują w rejestrze pojazdów skradzionych, Numer nadwozia powinniśmy też prześwietlić pod katem ewentualnego „przeszczepu”. Tu przyda się wspomniany wcześniej wydruk z fabryki. Jeżeli nim nie dysponujemy w celu sprawdzenia zgodności numerów z oglądanym pojazdem wystarczy zadzwonić do dowolnego ASO BMW i podać 7 ostatnich znaków nr nadwozia, które to po wpisaniu do programu ETK lub TIS odkryją przed nami dokładną datę produkcji (miesiąc/rok) wersje nadwozia (oznaczenie modelowe), rodzaj nadwozia (sedan/kombi/coupe/cabrio), rodzaj silnika (pojemność, benzyna/diesel, oraz oznaczenie kodowe np M50 B20 Vanos), przeznaczenie (ruch lewostronny/prawostronny) oraz rodzaj zastosowanej skrzyni biegów (manual/automat) Jeżeli dysponujemy komputerem z dostępem do internetu rozkodowania numeru nadwozia możemy dokonać we własnym zakresie.

Pomocne okażą się strony http://www.bmw-z1.com/VIN/VINdecode-e.cgi , oraz http://www.realoem.com

Pierwsza strona pozwoli nam uzyskać standardowe wyżej wymienione informacje a także dowiemy się z niej jakich ilości płynów eksploatacyjnych wymaga nasz wymarzony pojazd. Natomiast druga strona to elektroniczna wersja programu ETK, gdzie poznamy z jakich części zbudowane jest „rozkodowane” BMW oraz ile one kosztują. Cenę podano w dolarach, ale po jej przeliczeniu na złotówki ceny części nie różnią się znacząco od tych oferowanych w ASO.

Reasumując rozwiniecie skrótu BMW nie zawsze oznacza Będziesz Miał Wydatki. Przy odrobinie dobrych chęci i samozaparcia uda nam się kupić dobry, wymarzony pojazd tej marki, gdzie trzyliterowy skrót można rozwijać jako Będziesz Mógł Wyprzedać, czy Będziesz Miał Wygodę. Jeżeli oglądany przez Ciebie, lub właśnie kupiony pojazd spełnia opisane w naszej serii artykułów wymagania, to nie pozostaje nam nic innego niż tylko życzyć długiej i szczęśliwej eksploatacji.

Ostrzegamy! zakup BMW to często wybór na całe życie. Po prostu kupując auto tej marki ciężko jest później odnaleźć się w innym samochodzie.

 

Podobne

Używane BMW E34 M5 (1988-1995). Ceny, zalety, wady i typowe usterki (cz. 2/5)

BMW Motorsport GmbH nie miało pewności, jak rynek przyjmie E28 M5. Spore zainteresowanie sportową limuzyną było sygnałem, że obrano dobrą drogę. Wykorzystując doświadczenia i sprawdzone już podzespoły – z silnikiem i układem przeniesienia napędu włącznie, zbudowano E34 M5. Ponownie postawiono na ręczną produkcję w manufakturze w Garching, która pracowała nad karoseriami przywożonymi z Dingolfing. Podobno…

BMW E30 333i – niepowtarzalny i coraz droższy

W gąszczu stosowanych przez BMW oznaczeń coraz trudniej się połapać. Wśród nich jest kilka niepowtarzalnych kombinacji cyfr. Należy do nich 333i, czyli E30 dostępne jedynie w RPA. To nie pomyłka czy oznaczenie auta po garażowym swapie, tylko symbol modelu, który był oficjalnie dystrybuowany przez salony BMW. Auto nie było jednak wyłącznie dziełem BMW, a cieszyć…