Z Oławy do Giżycka - VI Charytatywny Rajd Koguta 2022 - Trends Magazines

Z Oławy do Giżycka – VI Charytatywny Rajd Koguta 2022

Już za kilka dni ruszają zapisy na IV Charytatywny Rajd Koguta Oława-Giżycko 2022 – „Było morze, były góry, teraz czas na Mazury!”. Dla miłośników starej motoryzacji oznacza to, że pora zaplanować długi weekend od 16 do 19 czerwca 2022.  

Charytatywny „Rajd Koguta” to coroczny rajd turystyczno-krajoznawczy z elementami współzawodnictwa. Jego uczestnikami są pasjonaci starej motoryzacji. Najczęściej są to rodziny i paczki przyjaciół. Przez kilka miesięcy przygotowują swoje pojazdy, by były w stanie przejechać zaplanowaną trasę. W rajdzie startują samochody, motocykle, motorowery, traktory a nawet rowery. W tej edycji na pewno zobaczymy także przyczepki z łodziami. Oprócz dobrej zabawy, celem tego „eventu” jest zebranie jak największej kwoty, która zostanie przekazana w całości na cele dobroczynne.

Charytatywny Rajd Koguta w tym roku odbędzie się po raz szósty. Historia jest już dość długa, ponieważ sięga kilku lat przed pierwszą jego edycją, czyli roku 2012. Tomasz Jurczak wraz z firmą Wena z Oławy zorganizowali I Międzynarodowy Zlot Pojazdów Zabytkowych w Oławie.

Od tego czasu co roku zloty odbywały się na uliczkach oławskiego rynku oraz na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego. Miejsce to jest bardzo klimatyczne – zielony park z uliczkami i ścieżkami, przypadł uczestnikom do gustu.

Oława – Karpacz – Oława

I Rajd Koguta poprzedzający zlot w 2017 roku wystartował 15 czerwca z Oławy. Od tego czasu stało się tradycją, że Rajd Koguta zawsze startuje w Święto Bożego Ciała. Pierwszym miejscem docelowym było Boszkowo. Kolejnego dnia ekipy miały za zadanie przyjechać do Karpacza. Tam uczestnicy spędzili noc. Rajd zakończył się 17 czerwca w Oławie. Trasa liczyła prawie 500 km. Następnego dnia rozpoczął się VI Międzynarodowy Zlot Pojazdów Zabytkowych w Oławie. W kolejnych latach forma rajdu i zlotu wyglądała podobnie.

Ostatni VIII Zlot odbył się 23.06.2019 roku, poprzedzony III Charytatywnym Rajdem Koguta, którego start miał miejsce 20 czerwca. Trasa biegła z Oławy do Boszkowa. Następnie z Karpacza do Nysy. Tradycyjnie meta miała miejsce w Oławie. Jego trasa mierzyła ponad 600 km.

Oława – Mielno

W 2020 roku, IV Charytatywny Rajd Koguta, znacznie wykroczył poza południową część Polski i przekroczył 500 km w „jedną stronę”. Start miał miejsce w Oławie, 3 czerwca, a celem była nadmorska miejscowość – Mielno. Po drodze uczestnicy odwiedzili kilka ciekawych miejsc, takich jak np. Magazyn Wystawowy Polskiej Motoryzacji w Budzyniu. Dla wielu uczestników, szczególnie mieszkających w południowej części Polski, dojazd swoim zabytkiem nad morze był swoistym osiągnięciem. Niektóre załogi zrobiły podczas tej imprezy ponad 1000 km. Dla niektórych pojazdów, przejazd tak dużej liczby kilometrów było sporym wyzwaniem. Podczas rajdów zdarzają się także różne awarie. Czasem są to drobnostki, jak np. zerwanie paska klinowego, nieszczelności układów chłodzenia. Zwykle udaje się je usunąć na miejscu. Wspólne naprawy na trasie są jednymi z atrakcji w tzw. „pakiecie”. Warto jednak zwrócić uwagę, że w rajdzie biorą auta nie młodsze niż dwudziestoletnie. Często po drodze można spotkać grupy takich aut i jest to niezapomniane przeżycie.  

V Charytatywny Rajd Koguta Oława – Zakopane

W ubiegłym roku Rajd Koguta obywał się w dniach od 3 do 6 czerwca. Uczestnicy wyruszyli z Oławy do Zakopanego. Była to bardzo zróżnicowana i malownicza trasa. Po drodze można było zwiedzić wiele ciekawych miejsc. Punktem pośrednim była malownicza miejscowość Lanckorona, gdzie na pięknym rynku, otoczonym zabytkowymi kamienicami, parkowały dziesiątki pojazdów z minionych epok. Robiło to niesamowite wrażenie. Po dojeździe do Zakopanego, w kolejnych dniach wielu uczestników ruszyło swoimi pojazdami na zwiedzanie okolicy. W sobotę rajd się zakończył i ekipy mogły wracać do domów. Niektórym pojazdom przybyło ok. 1000 km przebiegu. Znajomi z Auto do Ślubu i nie tylko przygotowali film w formie relacji:

Przez dwa ostatnie lata zlot nie mógł się odbyć w związku z ograniczeniami z powodu pandemii. W tym roku, także zlot się nie odbędzie. Nie wiemy czy organizator powróci jeszcze do takiej formuły imprezy.

Tegoroczna VI edycja Charytatywnego Rajdu Koguta Oława – Giżycko

Wiemy na pewno, że w tym roku odbędzie się VI edycja Charytatywnego Rajdu Koguta Oława – Giżycko, który będzie startował 16 czerwca spod Studio Reklamy Wena w Oławie.

Pierwszym miejscem docelowym będzie Warszawa. W piątek, 17 czerwca uczestnicy będą mogli zwiedzić obiekty związane z historią motoryzacji, takie jak Muzeum Motoryzacji w Otrębusach, czy wystawa FSO.

W sobotę rano przez metę przy plaży w Giżycku przejadą pierwsze załogi. Miasto Giżycko wesprze organizatorów rajdu i udostępni ok. 4 ha terenu przy plaży nad jeziorem Niegocin. Na miejscu odbędą się koncerty i poczęstunek. Co roku jeden ze sponsorów przekazuje dla Rajdu Koguta palmy. Jedna wieziona jest na przyczepie traktora, a następnie podczas zakończenia rajdu odbywa się uroczyste jej wkopanie, na pamiątkę. Pozostałe są przekazywane na licytacje. Uroczyste zakończenie rajdu planowane jest na sobotni wieczór.

Prawdopodobnie staniemy się uczestnikami jednego z największych wydarzeń pojazdów zabytkowych w Europie. W ubiegłorocznym rajdzie wzięło udział ponad 1200 załóg. Można się spodziewać, że w tym roku uczestniczyć będzie podoba liczba aut. 

Przypominamy, że jest to rajd charytatywny. Wszystkie załogi zobowiązują się do wpłacenia „wpisowego”, aby wziąć udział w imprezie. Dodatkowo organizator na własny koszt przygotowuje dla każdej załogi pakiet startowy, w którym znajdziemy numer startowy, gadżety reklamowe promujące rajd oraz Gazetkę Rajdową, w której zapisane są najważniejsze informacje dotyczące wydarzenia. W poprzedniej edycji dzięki dobrym sercom uczestników udało się zebrać 530 tysięcy złotych. Cała kwota została podzielona pośród ponad 80 potrzebujących osób i fundacji. Dodatkowo, część pieniędzy została przekazana na niezwykły cel, czyli na wybudowanie studni wody pitnej w Kenii.

W tym roku organizatorzy chcieliby zebrać jeszcze większą kwotę, czyli ok. 800 tysięcy zł. Jednym z celów, oprócz wsparcia potrzebujących osób i fundacji, jest zakup karetki transportowej dla oławskiego szpitala. Zapewne każdy z nas chciałby mieć w tym swój udział, dlatego zachęcamy do udziału w VI Charytatywnym Rajdzie Koguta. Przed nami niemałe wyzwanie, czyli przejazd prawie 650 kilometrów w „jedną stronę”. Dla niektórych załóg oznacza to, że podczas tego wyjazdu pokonają swoimi zabytkami około 1500 km. Większość załóg wybierze zapewne trasę po malowniczych krajowych drogach. Te kilka dni spędzimy z pojazdami z poprzednich epok, wśród ludzi z tą samą motoryzacyjną pasją.

Warto pamiętać o wcześniejszym zaplanowaniu noclegów. Możliwości jest bardzo dużo – noclegi w namiotach, w pojazdach, w kwaterach i hotelach, czy na łodziach. Trasę można rozłożyć dowolnie, nawet na trzy dni. Najważniejsze to wystartować w czwartek z Oławy i w sobotę do wieczora dotrzeć na metę w Giżycku. Czeka nas 3 dni zabawy w niepowtarzalnym klimacie.

Nie zwlekajcie, rejestrujcie się i wpłacajcie wpisowe. Zapisy ruszają 1 lutego. Widzimy się 16 czerwca 2022 roku w Oławie.

Szczegóły znajdziecie na stronie rajdu – TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

Koronawirus w samochodzie. Tesla opracowała ultranowoczesny system filtrowania powietrza w kabinie – ŚWIAT

Świat stanął w obliczu zagrożenia, jakim jest wirus 2019-nCoV potocznie znany jako koronawirus. Powszechnie wiadomo, że wirus ten przenoszony jest drogą kropelkową (czyli m. in. w powietrzu), a najpopularniejszą metodą obrony są maski filtrujące na usta i nos. Tesla, jako jedyny producent samochodów, przewidziała zagrożenie epidemiologiczne i wyposażyła swoje samochody w potężny system filtrujący powietrze…

BMW M1 na torze Hockenheim 2008 rok

BMW M1 – Niechciane supersportowe coupé końca lat 70

BMW M1 E26 - samochód, który na rynku poniósł porażkę, a obecnie jest wielką legendą w historii seryjnych BMW. Do tego jedynym seryjnym BMW z  umieszczonym centralnie silnikiem. Projekt „Turbo Coupè” Paul Bracq, ówczesny szef działu projektowania marki BMW, przedstawił w 1972 roku projekt nazwany „Turbo Coupè”. Miał on posłużyć do konkurowania w wyścigach długodystansowych…