Wymuszenie pierwszeństwa na pieszym - kiedy grozi nam mandat?

Wymuszenie pierwszeństwa na pieszym – kiedy grozi nam mandat?

znak D-6 przejście dla pieszych

Nowy taryfikator wciąż rozgrzewa emocje wśród kierowców. Wielu z nich zachodzi w głowę, kiedy dokładnie grozi im kara za wymuszenie pierwszeństwa na pieszym? Jak uniknąć mandatu?

W zeszłym roku mieliśmy do czynienia ze zmianą przepisów dotyczącą pierwszeństwa pieszych. Ze względu na duże zamieszanie medialne, nie zostały one dobrze zrozumiane przez większość kierujących oraz… pieszych. 

Nowe przepisy nadal nie są do końca zrozumiałe

Otóż od 1 czerwca 2021 roku pieszy uzyskuje pierwszeństwo w momencie wchodzenia na przejście. Do tej pory musieliśmy ustąpić pierwszeństwa, gdy pieszy znajdował się już na nim. W związku z tym musimy zdefiniować sobie pojęcie wchodzenia. Niestety, Ustawa “Prawo o ruchu drogowym” nie ułatwia nam tego zadania, ponieważ ruch ten nie został nigdzie wyjaśniony. Znamy pojęcia takie jak “wymijanie”, “wyprzedzanie” czy “omijanie”, natomiast wciąż nie mamy powyższej definicji

W związku z tym musimy posiłkować się opracowaniami, które sporządzają specjaliści w zakresie ruchu drogowego. A oni twierdzą, że za pieszego wchodzącego uznaje się takiego, u którego możemy jednoznacznie stwierdzić, na podstawie mowy jego ciała, że zamierza przez dane przejście przejść. Dodatkowo, zgodnie z przepisami, które obowiązują nas już od bardzo dawna, kierujący pojazdem ma obowiązek zachować szczególną ostrożność zbliżając się do przejścia dla pieszych, a w razie potrzeby zwolnić. 

Wymuszenie pierwszeństwa na pieszym – co na to nowy taryfikator 2022?

taryfikator mandatów 2022 piesi pierwszeństwo wymuszenie pierwszeństwa na pieszych

Nie wszyscy są równi wobec prawa

Nie sposób nie zgodzić się z kierowcami, skoro mandaty nie są równie dotkliwe dla wszystkich uczestników ruchu. Szczególnie, gdy pieszy za wchodzenie na jezdnię bezpośrednio pod jadący pojazd otrzyma mandat w wysokości 150 zł, jeśli ma to miejsce na przejściu dla pieszych, lub 200zł, gdy zrobi to w innym miejscu. Można pokusić się o stwierdzenie, że jest to zdecydowanie za mała kara, biorąc pod uwagę zagrożenie wynikające z takiego ruchu. Szczególnie, że konsekwencje ewentualnego zderzenia będą przecież dotkliwsze i bardziej odczuwalne przez uczestnika ruchu niebędącego w metalowej puszce. 

Pamiętajmy jednak, że nie zapłacimy ogromnych mandatów, gdy zaznajomimy się z obowiązującymi przepisami i będziemy się do nich stosować. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

TEST BMW X7 40d

TEST BMW X7 40d – największy krążownik

X7 to największy, najbardziej majestatyczny, a do tego jeden z droższych modeli bawarskiej marki – przeszedł face lifting. Co zyskał, a co stracił? W teście sprawdzamy BMW X7 40d.  Trzeba przyznać, że projektanci BMW dołożyli starań, by ponad pięciometrowe X7 wyglądało majestatycznie. Powiedzieć, że jest dużym autem, to jakby nie powiedzieć nic. Wymyślony przede wszystkim…

Jaki kask na skuter wybrać? Oto nasz przegląd najlepszych propozycji

Lekki czy solidny? Otwarty czy zamknięty? Designerski czy funkcjonalny? Wykonany z policarbonu czy włókna szklanego? Pytania o to, jaki kask na skuter 125 ccm wybrać, zaprzątają głowy wielu riderów. Trudno się temu dziwić, bo asortymenty sklepów są naprawdę duże i łatwo podjąć decyzję, która będzie rzutowała na komfort jazdy. Przedstawiamy kilka inspiracji na sezon 2024. HJC…