Wyjątkowe, klasyczne i ponadczasowe BMW E30 320iA - Trends Magazines

Wyjątkowe, klasyczne i ponadczasowe BMW E30 320iA

Tuning_BMW_E30_320iA_z przodu

Kacper i jego ojciec są właścicielami dużej kolekcji klasycznych aut. Wśród nich są takie perełki, jak BMW E9, BMW 850i oraz samochody z Polski oraz dawnego bloku wschodniego. Pomimo tego bogactwa oraz różnorodności szczególne miejsce w garażu Kacpra zajmuje jeden wóz – klasyczne ponadczasowe BMW E30.

BMW serii 3 generacji E30 przeżywa właśnie drugą młodość. Jeszcze kilka lat temu E30 była stosunkowo tanim i dość popularnym samochodem nie tylko wśród fanów marki. Teraz zadbane egzemplarze nie tylko trzymają cenę, ale są także bardzo poszukiwane przez kolekcjonerów. E30 to nie jest już tylko tani wóz do upalania. To klasyk pełną gębą, który wzbudza duże zainteresowanie kolekcjonerów.

Tuning_BMW_E30_320iA_bokiem

Spełnione marzenie o E30

E30 zauroczyło Kacpra kilkanaście lat temu. Miniaturę upragnionego modelu postawił na półce w swoim pokoju. Już wtedy opracowywał pomysły na jego niewielkie modyfikacje. Marzyło mu się lekko obniżone E30 w stylu german. Plan był, brakowało tylko … auta.

Tuning_BMW_E30_320iA_zegary

Wreszcie w 2011 roku kupił zadbane E30. Było to trzecie auto w kolekcji i zarazem pierwsze BMW. Informacja o sprzedaży dotarła do Kacpra pocztą pantoflową. Samochód był użytkowany w Niemczech przez pierwszego właściciela, doktora. Ciekawostką jest fakt, że jeździło głównie po Monachium, czyli blisko fabryki, którą opuściło w 1988 roku. Samochód przyjechał do Polski o własnych siłach, pokonując za jednym zamachem 1200 km.

Tuning_BMW_E30_320iA_panel centralny

Zadbana baza BMW serii 3

Opisywana seria 3 to wersja 320iA. Literka na końcu oznacza automatyczną skrzynię biegów o czterech przełożeniach. Pod maską pracuje dwulitrowa rzędowa szóstka M20 o mocy 129 KM oraz maksymalnym momencie obrotowym równym 164 Nm. Napęd? Oczywiście na tylną oś! Osiągi? 9,8 s niezbędne do osiągnięcia 100 km/h oraz równo 200 km/h prędkości maksymalnej. Jednak to nie osiągi przekonały Kacpra do tego samochodu. Prawdziwym magnesem był wygląd trójki.

Tuning_BMW_E30_320iA_tunel środkowy

W chwili zakupu auto było w świetnym stanie. Wymagało jedynie drobnego odświeżenia lakieru, co zostało zrobione zaraz po zakupie. Fabryczny kolor Cirrusblau świetnie prezentuje się na klasycznej E30, a nawiązujące do niego niebieskie wykończenie wnętrza tworzy spójną i miłą dla oka całość. Nie sposób nie wspomnieć o seryjnych fotelach Sportsize oraz szyberdachu. Wyposażenie? Raczej podstawowe, nawet jak na końcówkę lat 80., ale co ważne – w 100 proc. zgodne z numerem VIN.

Tuning_BMW_E30_320iA_rury wydechowe

Plan zmian E30 320iA

Jak już wspomniałem, w pierwszej kolejności zajęto się odświeżeniem i korektą lakieru. Wygładzono wszystkie niedoskonałości, zniwelowano ubytki, przywracając nadwoziu dawny blask. Z przodu dołożono oryginalne lampy z serii Yellow Hella. Dużą zmianą, nadającą sporo charakteru, są także 17-calowe czarne felgi Brabusa. To dość nieoczywisty wybór w przypadku kół do klasycznych BMW. Co ciekawe, aluminiowe obręcze, wyprodukowane przez tunera słynącego z przerabiania Mercedesów, początkowo zdobiły Volkswagena Corrado kolegi Kacpra.

Tuning_BMW_E30_320iA_z otwarta pokrywa silnika

Samochód został także delikatnie obniżony. Zawieszenie opiera się na seryjnych amortyzatorach z wkładami renomowanej firmy Bilstein. Zostało indywidualnie dopasowane i skręcone przez Kamila z High Tech Tuning. W 2011 roku modyfikacje E30 nie były tak popularne jak teraz. Wiązało się to z trudniejszym dostępem do odpowiednich części. Dlatego tym bardziej należy docenić pracę, jaka została włożona, aby auto zostało odpowiednio obniżone.

Tuning_BMW_E30_320iA_kokpit

Modyfikacje nie ominęły również jednostki napędowej. Chociaż tutaj można mówić raczej o kosmetyce niż o prawdziwej rewolucji. Wymiana silnika na inny, większy i mocniejszy nie wchodziła i nadal nie wchodzi w grę. Kacper chciał, by jego trójka niewiele różniła się od wersji oryginalnej, co zresztą mu się udało.

Tuning_BMW_E30_320iA_dzwignia biegów

Głowica została splanowana, a gniazda zaworowe przerobiono na nieco większe. Kolektor oraz dekiel zaworów zostały pokryte farbą strukturalną przypominającą te same elementy z modeli serii M. Największą stylistyczną robotę robią dwa elementy – czerwona rozpórka oraz kolektory Schmiedmanna. Ponadto silnik i jego komora zostały dokładnie wyczyszczone.

Tuning_BMW_E30_320iA_silnik

Układ wydechowy został wykonany z kwasówki, a puszka wraz podwójną końcówką to dzieło rodzimego tunera MG Motorsport. W aucie nie ma typowego środkowego wydechu. Tuż za kolektorami zamontowano X-pipe, a dalej najprostsze rurki biegnące aż do wydechu końcowego. Brzmienie? Przyjemne, donośne, charakterystyczne dla bawarskich R6. Nie za głośne. W sam raz.

Tuning_BMW_E30_320iA_panel centralny

Skończony projekt E30

Prezentowane BMW 3 E30 jest projektem skończonym. Kacper, pytany o przyszłe modyfikacje, wspomina jedynie o zmianie felg. Swap silnika? Nie wchodzi w grę! Metamorfoza wnętrza? Ona także nie jest planowana. Samochód jest taki, jak go sobie Kacper wymarzył.

Tuning_BMW_E30_320iA_widok od tyłu

Błękitna trójka bierze udział w różnego rodzaju zlotach i spotach motoryzacyjnych. Auto można zobaczyć na cyklicznych spotkaniach klubu Youngtimer Warsaw. Odwiedziło także ostatnią imprezę BMW 3erfest oraz E30Meeting. Samochód nie stoi w garażu pod kocem. Jest użytkowane zgodnie z przeznaczeniem.

Prezentowaną E30 Kacper nazywa swoim dzieciątkiem. To było jego wymarzone BMW i zarazem pierwsze BMW w pokaźnej kolekcji (więcej o kolekcji aut napiszemy w kolejnym numerze BMW TRENDS). Błękitna 320iA E30 jest po prostu wyjątkowa!

Tuning_BMW_E30_320iA_z przodu

 

 

BMW 320iA E30 1988 r.

SILNIK/ NAPĘD
Fabryczny silnik: M20, 1991 ccm, 129 KM, 164 Nm; skrzynia biegów – automatyczna czterobiegowa; napęd na tylną oś

Modyfikacje: rozpórka, wydech MG Motorsport, kolektory Schmiedmanna

ZAWIESZENIE/ HAMULCE
Seryjne amortyzatory z wkładami Bilsteina, obniżone zawieszenie, seryjne hamulce
KOŁA/ OPONY
Felgi Brabus 4×100 R17
NADWOZIE
Lakier Cirrusblau, reflektory Yellow Hella
WNĘTRZE
Seryjne z niebieską tapicerką, szyberdach
AUDIO
Seryjne radio i dźwięk silnika
STYL
German style
WŁAŚCICIEL
Kacper

(BMW TRENDS 4/2020)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

Zagadkowy Mini Cooper

Marka John Cooper Works powstała w 2000 roku. Znany z tworzenia aut wyścigowych syn Johna Coopera, Michael, zajął się produkcją akcesoriów tuningowych do MINI, a jego firma stała się oficjalnym tunerem marki.  Pierwszym oficjalnym produktem JCW był zestaw części do Mini Coopera. W jego skład wchodziły: zmodyfikowana głowica silnika, sportowy układ dolotowy, końcowy układ wydechowy,…

532-konny Schmiedmann S5 550i. Godny rywal BMW M5

Rzadko słyszymy o samochodach modyfikowanych w Skandynawii. A szkoda! Duńska firma Schmiedmann udowodniła, że również na północy Europy nie brakuje ekspertów od wyrafinowanego tuningu. Bazą dla  projektu Schmiedmanna była piątka F10 z 2010 roku. Limuzynie w wersji 550i pary nie brakowało. Podwójnie doładowane 4.4 V8 o oznaczeniu N63B44 zapewniało 408 KM i 600 Nm. Dużo, jednak kres…