Największe koncerny motoryzacyjne, które do tej pory inwestowały w rynek rosyjski, zawieszają współpracę z tym krajem. Drastyczne reakcje potentatów motoryzacyjnych mają związek z agresywnym atakiem Rosji na Ukrainę.
Na rosyjskim rynku możemy obserwować coraz większą pustkę. Przeciętni obywatele tego kraju będą musieli zmierzyć się z ogromnymi utrudnieniami, jakie dotkną ich w najbliższym czasie, a może nawet w dłuższej perspektywie.
Od paliwa…
Jako pierwszy o decyzji poinformował koncern BP (British Petroleum), który posiadał aż 19,75% udziałów w rosyjskim Rosnieft. Ponadto firmę opuścił były i obecny dyrektor. Na podobny ruch zdecydował się norweski Equinor.
“Nasza Rada Dyrektorów podjęła decyzję o wstrzymaniu nowych inwestycji w Rosji i rozpoczęciu procesu wychodzenia z rosyjskich spółek Equinor.” -poinformowali w poniedziałek za pośrednictwem Twittera. Firma ta obecna była w Rosji od 30 lat.
Kolejnym koncernem zawieszającym współpracę z Rosją jest brytyjsko-holenderski Shell, który dodatkowo zrezygnował z inwestycji w Nord Stream 2 oraz wycofał się z wspólnych inicjatyw z Gazpromem. Firma ta otwarcie przyznała, że porzucenie projektów takich jak terminal LNG Sachalin 2, projekt Salym i Gydan doprowadzi do strat finansowych. Pod koniec zeszłego roku firma ta miała około 3 mld dolarów w aktywach w Rosji
…przez samochody…
Przez inwazję na Ukrainę również Mercedes-Benz planuje zbycie 15% udziałów w rosyjskiej firmie Kamaz produkującej samochody ciężarowe oraz pojazdy opancerzone. Póki co bada prawne możliwości wykonania takiego ruchu. Współpracę z Kamazem zerwał również Daimler Truck, największy producent samochodów ciężarowych na świecie.
Jak podaje niezależny białoruski serwis Nexta, na wstrzymanie dostaw nowych aut do Rosji zdecydowały się firmy takie jak Jaguar, Audi, Land Rover, Citroen i General Motors, natomiast agencja Reuters wspomina o Volvo. Jeśli pozostałe koncerny utrzymają ten trend, Rosjanom niedługo pozostaną jedynie Łady i auta chińskie. Już teraz można zauważyć, że obywatele tego kraju zdecydowali się na wykup wszystkich aut z salonów “póki są”.
…po pozostałe usługi
Netflix, wbrew przepisom, które wprowadził Roskomnadzor, nie zamierza zgodzić się na wprowadzenie na swoją platformę rosyjskiej propagandy. Regulacja ta nakazywała gigantowi medialnemu wprowadzenia państwowych rosyjskich kanałów telewizyjnych do swojej oferty. Miało to się stać od 1 marca 2022 roku. Kolejny gigant medialny, Disney, rezygnuje z dystrybucji swoich filmów w Rosji. Do firm wstrzymujących swoje usługi na terenie tego kraju dołącza również Spotify.
Sieć Starlink od teraz zapewnia łączność internetową w Ukrainie nawet w tych rejonach, które są obecnie atakowane. Stało się tak na wniosek wicepremiera Ukrainy, który zwrócił się bezpośrednio do Elona Muska za pośrednictwem Tweetera. W drugim dniu inwazji poinformował on o atakach na cyfrową infrastrukturę jego kraju.
Czekamy na kolejne doniesienia na ten temat. Podejrzewamy, że nie jest to ostatnie słowo największych producentów i korporacji.