Ryk silnika BMW z ITB. Posłuchajcie - ciarki gwarantowane - Trends Magazines

Ryk silnika BMW z ITB. Posłuchajcie – ciarki gwarantowane

Posłuchajcie wyjątkowego ryku silnika BMW z ITB w E30. Motor M20 otrzymał 6 indywidualnych przepustnic. Soundtrack jednostki z tak rozwiązanym układem dolotowym jest nie do podrobienia! 

Co to jest ITB?

ITB to skrót od Individual Throttle Bodies. Oznacza to, że każdy cylinder dysponuje indywidualnym zaworem motylkowym determinującym ilość powietrza, która się przedostaje do komory spalania. Takie rozwiązania znane są z silników BMW serii M. Począwszy od E30 M3 (silnik 4-cylindowy), aż do BMW E46 M3 (motor R6). W standardzie silniki BMW mają długie układy dolotowe dostarczające powietrze do przepustnic. Tunerzy budując silnik z ITB często montują „trąbki”, czyli bardzo krótkie, proste elementy do zasysania powietrza. Tak zbudowany silnik generuje niesamowity dźwięk!

M20 z ITB

Silnik w prezentowanym E30 to 6-cylindrowe M20 zbudowane od podstaw do tego projektu. Motor seryjnie był 2,5-litrowy, ale dzięki użyciu części marki Alpina legitymuje się teraz pojemnością wynoszącą 2,7-litra. W głowicy pracują tytanowe zawory, a za chłodzenie odpowiada chłodnica Mishimoto E36 M3. Auto otrzymało również lekkie koło zamachowe. Najciekawszy jest układ dolotowy: 6 trąbek i 6 przepustnic sprawia, że ten silnik  świetnie wkręca się na obroty oraz generuje niesamowity klang. Posłuchajcie!

Nagranie – Press Play!

źródło: MONKY LONDON

Podobne

Wszyscy budowali tego Transportera Typ 23 – efekt powala

Sytuacja, w której cała rodzina zaangażowana jest w jakieś przedsięwzięcie, czasami prowadzi do katastrofy. W tym jednak przypadku było zupełnie inaczej. Prezentowany VW Typ 23, to efekt wspólnej pracy i każdy członek rodziny dołożył swoją cegiełkę budując to wspólne dzieło. Prezentowany bus do końca lat osiemdziesiątych służył w zachodnioniemieckiej armii. W 1989 roku przekroczył granicę…

Lampy projektorowe, ksenonowe, LED i OLED czyli świetlne innowacje BMW

Przed laty wszystko było prostsze. Silniki, zawieszenia czy opony. Z biegiem czasu udoskonalono nawet reflektory pojazdów. Niegdyś kierowcom musiał wystarczyć snop generowany przez słabą żarówkę i zamontowany za nią odbłyśnik. Teraz drogę coraz częściej rozświetlają niewielkie i wydajne diody. Z PRZODU Pierwszy samochód BMW trafił na drogi w 1929 roku. Sześciowoltowe żarówki, mimo że współpracowały…