Sprawy rodzinne są jednymi z najbardziej delikatnych i poważnych w życiu każdego z nas, a rozwody, które coraz częściej kończą małżeństwa, należą do tych najtrudniejszych. Pociągają za sobą wiele konsekwencji prawnych, a jednocześnie wywołują skrajne emocje, które często wpływają na postrzeganie sytuacji. Dlatego do tego trudnego momentu warto przygotować się już wcześniej, zdobywając odpowiednią wiedzę. Co zatem warto wiedzieć o rozwodzie?
Kiedy zostanie zawarty rozwód?
Pierwsze pytanie, jakie nasuwa się w związku z rozwodem, to zagadnienie tego, kiedy warto się na niego zdecydować. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, rozwód może zostać zawarty po całkowitym i trwałym rozkładzie małżeństwa. Oznacza to, że rozkład małżeństwa może być jedyną i w zupełności wystarczającą przyczyną do tego, aby sąd orzekł rozwód pary.
Jednocześnie należy pamiętać, że sąd zawsze na pierwszym miejscu będzie stawiał dobro dzieci pochodzących z takiego związku. Dlatego też, jeśli w jakimkolwiek stopniu miałyby ucierpieć, może nie orzec o rozwodzie.
Rozwód na wniosek obu stron bądź jednej
Zastanówmy się teraz, kto ma prawo złożyć wniosek o rozwód i w jaki sposób tego dokonać. Zgodnie z przepisami, wniosek taki może zostać złożony zarówno przez jedną stronę, jak i przez oboje małżonków. Ważne jest przy tym, iż nie musi on pociągać za sobą orzekania o winie – jeśli małżonkowie są ze sobą zgodni i tego nie wymagają, rozwód może zostać orzeczony za porozumieniem stron.
Jak zatem przystąpić do tego procesu? Na początek najlepiej jest zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak akt ślubu, akty urodzenia dzieci, zaświadczenia o dochodach, intercyza (jeśli została zawarta) itp. Pomogą one w przeprowadzeniu dalszego procesu w taki sposób, aby żadna ze stron nie ucierpiała.
Następnym krokiem jest napisanie wniosku o rozwód do sądu. Jest to bez wątpienia najtrudniejszy krok dla wielu osób, który często wymaga pomocy prawnej. Porad w tym zakresie dla mieszkańców Opola i okolic udziela między innymi Kancelaria Adwokacka Opole – Figzał. Dzięki profesjonalnemu wsparciu wniosek zostanie przygotowany zgodnie ze wszystkimi wymaganiami, a co za tym idzie, cały proces zostanie przyspieszony.
Orzeczenie o winie
Orzeczenie o winie nie jest konieczne do wzięcia rozwodu. Jednak w przypadkach, w których dochodzi do takiego orzeczenia, może okazać się, że niezbędne jest zebranie odpowiednich dowodów, które potwierdzą winę jednego z małżonków. W tym celu niezbędna okazuje się czasem pomoc biura detektywistycznego. Korzystając z pomocy Kancelarii Adwokackiej Figzał można liczyć na nawiązanie współpracy również z takim biurem, co pomaga w zebraniu odpowiednich materiałów.
Dobro dziecka i podział majątku
Jak już wspomnieliśmy, podczas orzekania rozwodu sąd będzie brał pod uwagę nie tylko chęci małżonków, ale przede wszystkim dobro dziecka. Dlatego też na podstawie podanych informacji ustali, kto będzie sprawował nad nim opiekę rodzicielską – może to zrobić w zgodzie z postanowieniami rodziców lub, jeśli nie są w stanie dojść do porozumienia, we własnym zakresie.
Kolejne zagadnienie to kwestia podziału majątku, która może nastąpić zgodnie z porozumieniem stron, albo na podstawie przedstawionej dokumentacji. Jednocześnie przyznane mogą zostać jednej ze stron alimenty, które pomogą w utrzymaniu mu siebie, jak i dziecka.