Przyczepa kempingowa czy kamper? Na to warto zwrócić uwagę przed wakacjami - Trends Magazines

Przyczepa kempingowa czy kamper? Na to warto zwrócić uwagę przed wakacjami

Recreational Vehicle Camping

Caravaning w ostatnich latach zdecydowanie zyskał na popularności, co z pewnością ma związek z promowaniem takiej formy turystyki przez blogerów i vlogerów. Jedną z najważniejszych decyzji podczas planowania kempingowych wakacji jest wybór odpowiedniego pojazdu. Dowiedz się, kiedy warto postawić na przyczepę, a kiedy lepszą opcją może okazać się kamper.

Samochód i uprawnienia

Właściciele samochodów z hakiem holowniczym mogą w pierwszej kolejności rozważyć zakup lub wynajem przyczepy kempingowej. Warto jednak pamiętać, że załadowane bagażami auto i przyczepa nie powinny ważyć więcej niż 3,5 tony. Inaczej konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii C. Przy prowadzeniu samochodu z przyczepą może przydać się także odrobina doświadczenia w roli kierowcy ze względu na m.in. utrudnione manewrowanie i parkowanie.

Identyczne ograniczenia wagowe dotyczą kamperów, które zazwyczaj bez ładunku ważą więcej niż przyczepy. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że do wagi samochodu kempingowego należy doliczyć jedynie bagaże. W przypadku przyczepy zmieszczenie się w limitach może być trudniejsze, jeśli jest się właścicielem dość dużego i ciężkiego auta osobowego. Czasami dobrym pomysłem może okazać się także wyrobienie prawa jazdy kategorii C.

Plan na wakacje

Przed postawieniem na przyczepę lub kamper warto również zastanowić się nad przebiegiem wakacji. Należy pamiętać, że do wielu miejsc nie można wjechać większymi pojazdami. Przyczepę kempingową można zostawić na polu biwakowym i wybrać się do okolicznych atrakcji turystycznych i miast tylko samochodem osobowym. Ponadto znacznie łatwiej znaleźć parking dla osobówki niż dla kampera, który na dodatek może mieć zakaz wjazdu np. do centrum miasta.

Jeśli jednak w planach ma się pobyt raczej w jednym miejscu, to można śmiało zdecydować się na kamper. Warto także wiedzieć, że samochody kempingowe w przeciwieństwie do przyczep zazwyczaj mogą wjechać np. na tereny górskie. Dotyczy to zarówno lokalnych przepisów, jak i możliwości technicznych pojazdu. Kamper z oferty Sunday Travel ze względu na większą stabilność może także okazać się lepszym wyborem w przypadku podróżowania po bezdrożach.

Przewidywany budżet

Podczas planowania caravaningowych wakacji dla większości osób spore znaczenie ma również koszt zakupu lub wynajmu pojazdu. Korzystniejsze oferty cenowe dotyczą raczej przyczep kempingowych, co oczywiście ma związek z gabarytami i zaawansowaniem technologicznym. Kampery są samochodem i przyczepą w jednym, przez co ich produkcja jest nieco bardziej skomplikowana i droższa.

W przypadku właścicieli niezbyt ciężkich samochodów osobowych z hakiem holowniczym naprawdę dobrym pomysłem może być przyczepa kempingowa. Brak pojazdu lub haka może natomiast przeważyć na korzyść kampera, choć oczywiście istnieje również możliwość wynajęcia zestawu z przyczepą i samochodem. Ponadto warto wziąć pod uwagę koszty związane z ubezpieczeniem przyczepy i kampera.

Podobne

VW Santana trzy auta z przodu

VW Samba – symbol kultury hippisów ma 70 lat

Dla wielu jest symbolem kultury hippisów. Legendarna Samba zadebiutowała 70 lat temu, ale do dziś budzi ogromne emocje i jest poszukiwanym klasykiem. W kwietniu 1951 roku po raz pierwszy po wojnie odbyły się targi IAA we Frankfurcie. Volkswagen prezentował swoje pojazdy na stoisku o powierzchni 1350 mkw. Było na czym oko zawiesić. Marka z Wolfsbugra zbudowała na nim kopię części linii montażowej…

Skoda Octavia 3 szara render

Rynek używanych wstaje z kolan – Polacy wybierają Škodę

Przeanalizowaliśmy wyniki programu sprzedaży samochodów używanych Grupy Volkswagen - Das WeltAuto. Pierwsze półrocze 2020 firma kończy ze spadkiem sprzedaży o 7,1%, ale są też dobre wieści. Czerwiec napawa optymizmem W czerwcu sprzedaż wzrosła o prawie 34% w stosunku do sprzedaży w czerwcu 2019, a lipcowa zapowiada się nawet lepiej. Od początku roku klienci najchętniej wybierali…