Paliwo wytwarzane z CO2? Jest już pierwsza instalacja - Trends Magazines

Paliwo wytwarzane z CO2? Jest już pierwsza instalacja

orlen rafineria fabryka

Ceny paliw szaleją i biją kolejne rekordy. 8 zł za litr przestaje kogokolwiek dziwić, dlatego każde alternatywne źródła pozyskania paliwa są na wagę złota. Do ciekawego odkrycia doszły dwa chińskie instytuty. 

Na świecie są już znane alternatywne paliwa, do których swoje samochody dostosowują już nawet producenci aut. Przykład to chociażby VW i silniki TDI napędzane alternatywnym paliwem HVO. Ale pomysł chińczyków wydaje się być bardziej rewolucyjny. O co chodzi?

Do tej pory zazwyczaj paliwo, które jest spalane wyrzuca do atmosfery setki ton dwutlenku węgla. Teraz CO2 ma być poddawane recyklingowi i być przetwarzanym z powrotem w paliwo! Chodzi o technologię umożliwiającą selektywne wytwarzanie paliw węglowodorowych o wysokiej gęstości energetycznej. W grę wchodzi oczywiście nie tylko produkcja paliw cechujących się niskimi emisjami, ale również usuwanie dwutlenku węgla znajdującego się w atmosferze.

Do produkcji paliwa z CO2 ma posłużyć instalacja stworzona w 2020 roku w Chinach, na terenie parku przemysłowego Zoucheng. W październiku 2021 roku wykonano 72-godzinną ekspertyzę obiektu, za którą stali przedstawiciele chińskiej CPCIF (China Petroleum and Chemical Industry Federation). Dokonano wtedy konwersji dwutlenku węgla i wodoru z 95-procentową wydajnością. Z kolei selektywność paliwa wyniosła około 85%.

Instalacja byłaby w stanie produkować paliwo o liczbie oktanowej wyższej niż 90. Jest więc szansa, że mogłoby być wykorzystywane w motoryzacji. Samo wytwarzanie paliwa nie zużywa również wiele energii elektrycznej, bo – jak twierdzą naukowcy, dochodzi tu do przekształcania gazu w paliwo. Czy ta technologia ma szanse w przyszłości? Czy będzie wykorzystywana? Na odpowiedzi będziemy musieli jeszcze poczekać. 

fot. Orlen

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

PODRÓŻYJ Ogórkiem przez Amerykę – książka dla miłośników podróży i motoryzacji

"Rok życia w busie, 50 tysięcy kilometrów amerykańskich dróg – a czasem bezdroży. Aga i Bartek oraz Venera – ich dzielny, prawie 50-letni Volkswagen Transporter – przemierzyli Kanadę, Stany Zjednoczone i Meksyk, zajrzeli też do Gwatemali i Belize." - Tymi słowami rozpoczyna się opis nowej książki, która powinna trafić w ręce każdego miłośnika klasycznej motoryzacji…

Niżej się nie da! BMW E36 – galeria zdjęć

Sposób na tuning BMW E36 jest bez liku. Na ulicach i na zlotach spotkać można zarówno zachowane w oryginale jak i ostro zmodyfikowane egzemplarze. A jak Wam się podoba prezentowany egzemplarz? Nadwozie pomalowane w graffiti? Jest! Różne dokładki i spojlery? Są! Jest też bardzo mocno obniżone zawieszenie, które nie opiera się na pneumatyce!