Jeszcze do niedawna podstawowym urządzeniem stosowanym do przewiercania i nawiercania twardych surowców, takich jak ściany lub stropy z betonu i żelbetu, użytkowało się standardowe wiertarki. Teraz jednak producenci sprzętu budowlano-remontowego mają w swoich ofertach także wiertnice do betonu. Te urządzenia o wyglądzie zewnętrznym przypominającym rzeczone wiertarki różnią się od nich szeregiem cech budowy oraz znacznie wyższą wydajnością i większym bezpieczeństwem oraz komfortem użytkowania. Co ciekawe, mimo nieco wyższej ceny zakupu, są także zdecydowanie tańsze w dalszym użytkowaniu i eksploatacji. Warto je poznać z bliska.
Podstawowa charakterystyka wiertnic do betonu
Wiertnice do betonu to urządzenia przeznaczone do wiercenia i nawiercania ścian oraz stropów, posadzek, elewacji czy płytek gresowych, do takich surowców jak żelbet, beton oraz materiałów ogniotrwałych i zbrojonych. Jak zatem widać, wiertnice są dedykowane do najcięższych prac, których standardowe wiertarki nie są w stanie wykonać w odpowiednio krótkim czasie, bez uszkodzeń napędu lub wierteł.
Wiertnica charakteryzuje się bezpyłową, bezudarową i cichą pracą, jest także dedykowana do wielogodzinnego użytkowania w trybie ciągłym. Zastosowanie mocnych i trwałych silników o podwyższonej odporności na długie obciążenia sprawia, że wiertnice do betonu mogą wykonywać wszelkie prace wielokrotnie dłuższej, niż w przypadku niewielkich silników w standardowych wiertarkach, przeznaczonych do okazjonalnego i krótkiego użytkowania przy mniejszym obciążeniu.
Wydajne urządzenia o różnej mocy i przeznaczeniu
Większość wiertnic do betonu umożliwia montaż wierteł diamentowych o średnicy od około 5 mm do nawet 1500 mm w przypadku urządzeń najmocniejszych. Różnice występują także w samym napędzie. Modele słabsze i dedykowane do wykonywania mniejszych otworów w nieco luźniejszych surowcach mają moc około 1200W, podczas gdy modele dedykowane do prac najtrudniejszych mogą dysponować nawet mocą 7500W.
Zależna od mocy zastosowanego silnika oraz maksymalnej średnicy otworu jest także wielkość i masa całego urządzenia. Modele niewielkie można użytkować także ręcznie, na co pozwala ich niska waga i kompaktowe wymiary, jednak największe warianty dedykowane do długiej i intensywnej pracy montuje się na stojaku. Ten dodatek, w który wyposażona jest w zasadzie każda wiertnica do betonu, pozwala na wielogodzinne i ciągłe wiercenie przy zachowaniu pełnej stabilności.
Różnice zachodzą także w kwestii prędkości obrotowej, którą można regulować w większości urządzeń w dość szerokim zakresie. Warto każdorazowo dostosować ten parametr do wielkości wiertła oraz stopnia twardości obrabianego materiału. Dobre sprawdza się zasada mówiąca o tym, że im większe wiertło i im twardszy surowiec, tym niższa prędkość obrotowa.
Nie bez znaczenia są także inne cechy ich budowy
Z pewnością wiele osób zauważyło, że praca wiertnic do betonu charakteryzuje się brakiem generowania pyłu. Dlaczego? Dlatego, że większość tych urządzeń dokonuje obróbki materiału „na mokro”, zapewniając wypłukiwanie urobku w zautomatyzowany sposób. Takie rozwiązanie pozwala na pełne zabezpieczenie przed pyleniem w miejscu pracy, a także zmniejsza zużycie wiertła dzięki zmniejszeniu temperatury generowanej podczas tarcia. Ponadto woda wpływa na zwiększenie wydajności i tempa pracy poprzez zwiększenie prędkości obrotowej.
Warto jednak wiedzieć, że nie wystarczy zakup samego urządzenia w postaci wiertnicy do betonu, należy także zaopatrzyć się w diamentowe wiertło. Wiertła tego typu są dedykowane do najcięższych prac budowlanych (nawet w kamieniarstwie), w tym do obróbki granitu, marmuru, piaskowca czy betonu zbrojonego.