Nowy rajdowy "potwór" Hołka - Trends Magazines

Nowy rajdowy „potwór” Hołka

MINI John Cooper Works Rally Plus

Zespół X-raid zaprezentował wczoraj MINI John Cooper Works Rally Plus – samochód kategorii T1+, w którym  Krzysztof Hołowczyc z Łukaszem Kurzeją rozpoczną rywalizację w Pucharze Świata już na początku lutego w rajdzie Saudi Baja.

MINI John Cooper Works Rally Plus

Konstruktorom nowego MINI przyświecał bardzo ważny cel – znacząca redukcja CO2 dzięki zastosowaniu innowacyjnego paliwa HVO. Nawet 90 proc. mniej emisji dwutlenku węgla, 30 proc. mniej cząstek stałych, 9 proc. mniej tlenku azotu to właśnie HVO (Hydrotreated Vegetable Oil) – paliwo tworzone z odpadów z przemysłu spożywczego, czyli resztek warzyw, owoców, a nawet zwykłej margaryny czy innych tłuszczów, w niektórych przypadkach pochodzenia zwierzęcego. Nawet jeśli przy jego spalaniu emitowany jest dwutlenek węgla, jest go zdecydowanie mniej – w zależności od czystości HVO to 50-90 proc. emisji mniej. W HVO brakuje też np. związków siarki.

MINI John Cooper Works Rally Plus

Takimi rozwiązaniami bardzo zainteresowani są również główni partnerzy Hołka – firmy Bio-Gen i Bio-Lider, które są liderami w dziedzinie biotechnologii i rozwiązań dla rolnictwa. Sam właściciel na niedawnej konferencji nie wykluczał produkcji takiego paliwa.

– Motorsport się zmienia, a ekologia i jej ogromne znaczenie jest dostrzegane nie tylko przez producentów cywilnych pojazdów ale także przez firmy budujące auta do sportu. Bardzo się cieszę, że mamy swój udział z Łukaszem, w tym wyjątkowym projekcie, a walcząc o najwyższe lokaty w Pucharze Świata w najnowszym MINI będziemy także testować rozwiązania, które potem mogą być implementowane do aut cywilnych – powiedział Hołowczyc.

MINI John Cooper Works Rally Plus Krzysztofa Hołowczyca

Pierwszy test nowa rajdówka przejdzie w nadchodzącym Dakarze 2023. Zespół X-Raid zaprezentuje się  z dwoma MINI John Cooper Works Plus w kategorii T1+. MINI JCW Rally Plus bazuje na MINI JCW Rally z napędem na wszystkie koła zachowuję tak wyjątkowy charakter MINI. Widoczne zmiany zewnętrzne to dłuższy i szerszy przód oraz szersze nadkola w postaci charakterystycznych „skrzydeł”. Ponadto inżynierom udało się zoptymalizować aerodynamikę, co poprawiło chłodzenie hamulców i amortyzatorów.

Kategoria T1+ została wprowadzona w 2022 roku i jest mieszanką przepisów dotyczących samochodów z napędem 4×4 i buggy. Na przykład MINI JCW Rally Plus posiada napęd na wszystkie koła, sparowany z szerszym rozstawem osi, zwiększonym rozstawem kół i większym skokiem zawieszenia. Możliwość kontrolowania ciśnienia w oponach z kokpitu jest jednak zarezerwowana dla kategorii buggy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

Amarok

Volkswagen współpracuje z Fordem. Jest polski akcent umowy

Kooperacja pomiędzy Volkswagen Samochody Dostawcze a Fordem - trzy nowe projekty samochodów Co się wydarzy? Volkswagen i Ford już w roku ubiegłym ogłosiły podjęcie kompleksowej kooperacji, obejmującej wspólne tworzenie lekkich samochodów dostawczych. Podpisana ostatnio umowa pomiędzy koncernami Ford i Volkswagen jest kolejnym krokiem. Umowa ta daje podwaliny pod stworzenie przez obie marki trzech projektów pojazdów…

Targi motoryzacyjne w Genewie są już historią

Najwyraźniej przywrócone po latach pandemii targi motoryzacyjne w Genewie nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Ponad 100-letnia tradycja właśnie umarła. Co będzie w zamian? Na początku bieżącego roku organizatorzy z dumą ogłosili powrót Genewa Motor Show i wszyscy myśleli, że targi motoryzacyjne w Genewie powrócą do motoryzacyjnego kalendarza na dobre. Niestety, edycja 2024 była prawdopodobnie ostatnią tego…