Klimatyzacja – jak dbać - Trends Magazines

Klimatyzacja – jak dbać

Klimatyzacja przydaje się nie tylko latem. W okresie zimowym jest najskuteczniejszym narzędziem do usuwania pary wodnej z szyb. Niestety wielu kierowców błędnie uważa klimatyzację samochodową za system bezobsługowy, nie do końca zdając sobie sprawę, że wymaga ona, podobnie jak inne podzespoły pojazdu, regularnej konserwacji. Dokonywanie okresowych przeglądów, a w razie potrzeby niezbędnych napraw, ma na celu zapewnienie skuteczności jej działania. Także jesienią i zimą.

Od sprawności układu klimatyzacji i wentylacji zależy czystość powietrza we wnętrzu pojazdu, co ma istotny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Jednym z kluczowych problemów związanych z prawidłowym funkcjonowaniem tego systemu jest utrzymanie go w czystości, dlatego czyszczenie powinno mieć charakter profilaktyczny.

System wentylacji wdmuchuje ciepłe lub zimne powietrze do wnętrza pojazdu. Musi ono przejść przez parownik, gdzie nagromadzone zanieczyszczenia uniemożliwiają jego swobodny przepływ. Brud, resztki nikotyny, pyłki itp. zatykają przestrzenie pomiędzy żebrami skraplacza, co utrudnia przepływ powietrza przez system wentylacyjny. Nagromadzone zanieczyszczenia mogą zbierać wilgoć i zamarzać, kiedy klimatyzacja jest włączona. Ciągłe zamarzanie i tajanie rozszerza i kurczy elementy parownika, co może prowadzić do wycieków substancji chłodzącej i konieczności jego wymiany. Ponadto kryjące się w systemie wentylacyjnym pleśnie, bakterie, zarodniki czy grzyby dostają się do kabiny pojazdu za każdym razem, gdy włączane jest ogrzewanie lub chłodzenie. Może to powodować u kierowcy i pasażerów alergie, astmę czy choroby dróg oddechowych.

Z pomocą w rozwiązywaniu problemów z układem klimatyzacji przychodzi technologia BG, która przywraca wydajność chłodzenia czy ogrzewania oraz odświeża i dezynfekuje wnętrze pojazdu usuwając nieprzyjemne zapachy, bakterie, pleśń, zarodniki, grzyby nagromadzone na parowniku, oraz odkaża kanały wentylacyjne biegnące do wnętrza kabiny.

Preparaty BG Frigi-Clean i BG Frigi-Fresh przywrócą wydajność pracy układu klimatyzacji oraz usuną zanieczyszczenia już podczas pierwszego czyszczenia. Po ich zastosowaniu zwiększy się przepływ powietrza podczas chłodzenia lub ogrzewania, zimne powietrze będzie chłodniejsze i świeże przez cały rok. Preparat BG Frigi-Clean odświeża wnętrze pojazdu usuwając nieprzyjemne zapachy, bakterie, pleśń, zarodniki, grzyby nagromadzone na parowniku klimatyzacji. Preparat ma postać suchej, aktywnej piany, wprowadzanej bezpośrednio na powierzchnię parownika, wypełniającej całkowicie jego wnętrze. Składniki zawarte w BG Frigi-Clean są nietoksyczne, nieżrące i ulegają biodegradacji.

Preparat BG Frigi-Fresh został opracowany w celu szybkiego usunięcia grzybów, pleśni i innych wydzielających nieprzyjemne zapachy mikroorganizmów zalegających w rdzeniu i obudowie klimatyzatora. Silnie działające substancje odświeżające i dezynfekujące wchodzące w skład preparatu zapewniają świeżość we wnętrzu pojazdu. BG Frigi-Fresh jest środkiem dezynfekcyjnym zaakceptowanym przez EPA (Agencję Ochrony Środowiska w USA).

Istotnym czynnikiem mającym wpływ na prawidłowe funkcjonowanie klimatyzacji jest też prawidłowa praca sprężarki. W układzie klimatyzacji krąży czynnik chłodniczy, który rozprowadza specjalny olej smarujący sprężarkę i nawilżający uszczelnienia.

Zbyt mała ilość czynnika chłodzącego ma wpływ na pogorszenie pracy układu klimatyzacji, jak również wycieki oleju, co powoduje niedostateczne smarowanie sprężarki, a dłuższe używanie klimatyzacji w tym stanie może doprowadzić do zatarcia kompresora. Co roku około 10 – 15 procent czynnika chłodzącego odparowuje przez złącza oraz elastyczne przewody. Ma to wpływ na wydajność klimatyzacji, a co za tym idzie – na komfort jazdy. Dlatego niezbędne jest uzupełnianie poziomu czynnika chłodzącego oraz oleju. Stosowanie oleju BG Frigi-Quiet, opracowanego w oparciu o unikatową bezpopiołową technologię, wycisza pracę sprężarki i wydłuża eksploatację jej elementów. Zwiększa wydajność pracy kompresora, poprawiając efektywność chłodzenia nawet w najtrudniejszych warunkach eksploatacji. Ma bardzo silną odporność na, przez co dłużej zachowuje swoje parametry. Ponadto zawiera barwnik fluorescencyjny, który przy użyciu promieni UV pomaga zlokalizować ewentualne wycieki w układzie. Jest kompatybilny ze wszystkimi typami sprężarek, z czynnikami R-12, R-22, R-134a i CO2, a także ze wszystkimi olejami mineralnymi, PAG i estrami, dlatego nie unieważnia gwarancji OEM sprężarki.

Stosowanie serwisów układu klimatyzacji BG powoduje oczyszczenie całego układu, poprawia jego wydajność od parownika po wloty powietrza. Nieprzyjemne zapachy, grzyby, pleśń zostaną zlikwidowane, a wnętrze pojazdu odświeżone. Ponadto po zastosowaniu oleju BG Frigi-Quiet cały układ klimatyzacji zostanie zakonserwowany, co pozwoli uniknąć kosztownych napraw związanych z wymianą kompresora.

R, więcej informacji na temat serwisów do układów klimatyzacji BG na www.bgpoland.pl

Podobne

Tuning BMW E30 widok z przodu

Wyróżniające się BMW E30 w stylu german i swapem silnika z E46

Kilkudziesięcioletnie bawarskie samochody cieszą się w naszym kraju niesłabnącym zainteresowaniem. Jedni widzą w nich relatywnie tanie auto dające przyjemność z jazdy, inni obdarzają wyjątkowym uczuciem i cieszą się z posiadania pełnoprawnego klasyka. Są także tacy, którzy według własnego gustu modyfikują swoje bawarki. Jedną z takich osób jest Piotr, właściciel prezentowanej E30 w stylu german. BMW E30 serii 3 zadebiutowało w 1982 roku i było…