Przygotowanie do egzaminu kojarzy się nam głównie z dokupieniem odpowiedniej ilości dodatkowych jazd czy nastawieniem psychicznym. Co jednak, gdy szukamy szybkiej listy rzeczy, o których nie możemy zapomnieć? Jak się trzeba ubrać na egzamin praktyczny na prawo jazdy czy może co zabrać ze sobą?
-
Zabierz dowód osobisty lub inny dokument tożsamości na egzamin praktyczny
Warto poświęcić chwilę, by upewnić się, że na pewno wzięliśmy ze sobą dowód osobisty. Bez niego nie będziemy mogli przystąpić do egzaminu, więc jest to bardzo istotne. Jeśli nie posiadacie takiego dokumentu, możecie wziąć z sobą paszport, kartę stałego pobytu, tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca, polski dokument tożsamości cudzoziemca lub zgodę na pobyt tolerowany. Warto wiedzieć, że aplikacja m-obywatel nie jest respektowana jako dowód tożsamości w tym przypadku, choć może się to w przyszłości zmienić.
-
Pamiętaj o śniadaniu!
Nigdy, ale to przenigdy nie opuszczaj domu przed ważnym egzaminem z pustym żołądkiem, ale jeśli już musisz pamiętaj o tym, by wziąć coś na wypadek, gdybyś zgłodniał. Nie ma nic gorszego niż głośne burczenie w brzuchu w cichym aucie egzaminacyjnym!
-
Jak się ubrać na egzamin praktyczny na prawo jazdy?
Jak się ubrać na egzamin praktyczny na prawo jazdy? Nie ma oficjalnych wytycznych na temat tego, jak powinien wyglądać strój osoby egzaminowanej, jednak nie można przez to dać się ponieść fantazji. Nasze ubranie powinno być schludne, wyprasowane, czyste i pachnące. Dodatkowo powinno zakrywać jak najwięcej powierzchni naszego ciała z szacunku do instytucji państwowej, w której będziemy się znajdować. Odsłonięty brzuch czy krótkie spodenki (również męskie) naprawdę nie są na tę okazję. Warto zrobić dobre wrażenie odpowiednim ubraniem.
Pamiętajmy również o obuwiu, które nadaje się do jazdy. Oczywiście wiemy, że nie możemy prowadzić w obcasach lub japonkach, ale odpuśćmy również eleganckie lakierki i inne niewygodne buty. Najlepszym rozwiązaniem będą trampki lub buty sportowe, ale tylko na cienkiej podeszwie, by móc wyczuć sprzęgło.
Jak wygląda egzamin praktyczny? Kliknij i przeczytaj nasz artykuł!
-
Przyjedź do WORD-u wcześniej
Mało kto lubi atmosferę, jaka panuje w ośrodkach egzaminacyjnych, jednak lepiej przybyć tam wcześniej niż później. Egzaminy często rozpoczynają się nawet 10 minut przed czasem. Unikaj spóźnienia! Jeśli jednak nie uda Ci się przybyć na czas, koniecznie przeproś egzaminatora i staraj się już więcej nie spóźniać.
-
Czy brać ze sobą pieniądze na kolejny egzamin?
Z czysto praktycznych względów lepiej z sobą wziąć kolejne 140zł. Nie warto słuchać ludzi, którzy twierdzą, że to przynosi pecha. Gdy nie uda Ci się zdać, od razu będziesz w stanie ustalić kolejny termin. Czasem udaje się podejść do egzaminu tego samego dnia, więc warto spróbować. Upewnij się wcześniej, czy Twój ośrodek egzaminacyjny przyjmuje płatności kartą czy gotówką.
-
Przepisy sanitarne
Każdy ośrodek egzaminacyjny na swojej stronie zamieszcza obecnie obowiązujące przepisy związane z pandemią. Warto zajrzeć tam, by zobaczyć, czy konieczne będzie zakładanie maseczki. Niektóre ośrodki informują o tym również na swoich stronach na Facebooku.
Wszystko gotowe? To powodzenia!