Elektroniczne zwolnienie lekarskie, inaczej e-zwolnienie lub e-ZLA, to nowoczesna forma zwolnień lekarskich, które mają taką samą funkcję i moc, jak zwolnienia papierowe. Oszczędzają trudności pracownikom i pracodawcom jednocześnie, a także przyspieszają proces wpływu zaświadczeń o chorobie do systemu ZUS. Dowiedz się dokładnie, jak można je uzyskać i przekonaj się, że to dogodniejsza od tradycyjnej forma zwolnienia lekarskiego. Może je wystawić również lekarz psychiatra.
E-zwolnienie ma takie same funkcje, co zwolnienie w formie papierowej
To, co przede wszystkim musisz wiedzieć o zwolnieniach elektronicznych to fakt, że działa tak samo, jak zwolnienie papierowe. Jest “pełnoprawne” i pozwala Ci na spokojny odpoczynek oraz dochodzenie do zdrowia w domowym zaciszu.
Jednocześnie jednak e-zwolnienie ma szereg cech, które sprawiają, że jest lepsze i wygodniejsze zarówno dla ciebie, jak i twojego pracodawcy. Przede wszystkim nie musisz go nigdzie zanosić – elektroniczny dokument wystawiony przez lekarza automatycznie trafia do systemu i twojego pracodawcy. Dzięki temu natychmiast po wizycie możesz udać się do domu i zadbać o swoje zdrowie, co jest szczególnie istotne właśnie w przypadku problemów natury psychicznej.
Co więcej, dzięki elektronicznej komunikacji unikniesz spotkania z szefem i kolegami z pracy, co pozwoli ci zachować większą dyskrecję w przypadku Twoich wizyt u lekarza psychiatry. Jeśli nie chcesz o nich rozmawiać z osobami spoza najbliższego kręgu, e-zwolnienie ci w tym pomoże.
Każdy może je otrzymać
E-zwolnienia obowiązują w całej Polsce. Mogą otrzymać je zarówno osoby wykonujące pracę na podstawie umowy, jak i prowadzące własną działalność gospodarczą. W tym ostatnim przypadku na podstawie odpowiedniego zwolnienia lekarskiego mogą ubiegać się o świadczenie chorobowe od państwa.
Co równie ważne, do wystawienia e-ZLA nie jest wymagane nic od Ciebie – nie musisz mieć żadnego wirtualnego konta w ZUS-ie ani profilu zaufanego.
Wizyta przez komputer / telefon także uprawnia do wystawienia e-zwolnienia
Dla każdego z nas jest oczywiste, że zwolnienie lekarskie można otrzymać jedynie podczas wizyty. Specjalista musi sprawdzić Twój stan zdrowia i przekonać się, czy i na jakiej podstawie powinien wystawić Ci zwolnienie.
Jednak w dobie pandemii bardzo znacząco rozwinął się rynek usług elektronicznych i zdalnych kontaktów. Nic więc dziwnego, że również lekarze nastawieni są teraz znacznie mocniej na konsultacje zdalne, niż było dawniej. Z tego względu konsultacja może odbyć się przez telefon, skype lub Internet. Tak zwana e-wizyta jest pełnoprawną formą konsultacji, co oznacza, że na jej podstawie możesz uzyskać zarówno receptę, jak elektroniczne zwolnienie lekarskie – dokładnie tak samo, jak w przypadku “klasycznego” spotkania ze swoim psychiatrą w gabinecie.
Jeśli natomiast termin zwolnienia dobiega końca, a Ty czujesz, że potrzebujesz jego przedłużenia – nie zwlekaj i umów się na wizytę w gabinecie lub zdalnie. Nie tylko uzyskasz możliwość oceny swojego stanu zdrowia i ewentualnego zmodyfikowania zaleceń, ale także będziesz mógł przedłużyć zwolnienie, by lepiej przygotować się do powrotu do aktywności zawodowej.