Dwa sposoby na wyścigowego VW Golfa II - Trends Magazines

Dwa sposoby na wyścigowego VW Golfa II

Piotr „Senior” i Dawid „Synek” to właściciele warsztatu w Grodzisku Mazowieckim. Ich wspólna pasja do Volkswagena sprawiła, że powstały dwa unikalne i bardzo szybkie Golfy II.

Pierwszy został zbudowany złoty Golf – jako wersja przednionapędowa. Celem dwóch mechaników od początku był drag racing w klasie diesel, rezultatem czego jest sparowanie lekkiego nadwozia dwójki z niezniszczalnym silnikiem 1.9 TDI o symbolu AJM. Zdecydowana większość zmian jest podporządkowana ściganiu się i jest niewidoczna, jednak modyfikacje objęły wszystkie istotne podzespoły.

Zawieszenie, wbrew popularnym trendom, nie zostało utwardzone ani obniżone. Przednia rama pomocnicza i wahacze pochodzą z Golfa III, natomiast przednie amortyzatory i sprężyny wymieniono na odpowiedniki z Golfa IV. Tylne zawieszenie pozostało seryjne. Układ hamulcowy we wszystkich czterech kołach to zestaw ATE z Audi A3 8L. Przednie tarcze są wentylowane i mają średnicę 280 mm.

Tylne, niegdyś bębnowe, zostały wymienione na tarcze o wielkości 232 mm. W przypadku samochodów ścigających się na 1/4 mili najważniejszy jest odpowiedni dobór opon. Na przedniej osi (napędowej) auto ma opony zapewniające maksymalną przyczepność podczas startu, dlatego wybrano gumy Profi Slick w rozmiarze 205/50/R16, założone na wytrzymałe felgi stalowe. Na tylnej osi znajdują się opony Wanli 205/55/R15, założone na obręcze z Audi A3. Dzięki tym modernizacjom Golf jest w stanie bezpiecznie poradzić sobie z mocą, którą zapewnia mu nowy silnik.

Wspomniany 1.9 TDI to w dużej mierze wciąż ta sama jednostka, która służy do napędzania milionów aut koncernu VAG. Jego konstrukcja sprawia, że mimo potrojenia mocy standardowe pozostały blok, tłoki i korbowody. Pod pokrywą zaworów wciąż pracują seryjne zawory, ale głowica ma już zmodyfikowane kanały ssące i wydechowe. Dużą moc osiągnięto przede wszystkim dzięki kompleksowej wymianie układu dolotowego, w którym pierwsze skrzypce gra zmodyfikowana turbina z Mercedesa 350 CDI. Tłoczy ona powietrze do intercoolera (Mercedes ML) i dalej do kolektora ssącego z Volkswagena LT.

O stabilne ciśnienie doładowania dba aluminiowe orurowanie systemu. Z drugiej strony silnika za odprowadzanie spalin odpowiedzialny jest nowy układ wydechowy o szerokości 2,75 cala, pozbawiony tłumików. Paliwo dostarczają wtryski AL z końcówkami Firad 120 proc. W takiej konfiguracji jednostka ma moc 354 KM przy 4.500 obr./min i maksymalny moment obrotowy 594 Nm przy 3.200 obr./min.

Wszystkie te wartości wymusiły zmiany w układzie przeniesienia napędu, ponieważ auto często rusza wykorzystując 100 proc. swoich osiągów. Dlatego też zainstalowano nową sześciobiegową skrzynię biegów (DRW z Golfa IV) i spiekowe sprzęgło ze wzmocnionym dociskiem. Ostateczną kontrolę nad uślizgiem kół sprawuje układ LSD o ograniczeniu 50 proc.

 

Najlepszy czas, w jakim Golf pokonał 402,5 m ze startu zatrzymanego, to 12,43 sekundy, a na osiągnięcie 200 km/h potrzebuje jedynie 0,5 sekundy więcej. Mimo że w branży motoryzacyjnej nieustannie trwa wyścig zbrojeń i dziś każdy fabryczny hot-hatch jest bardzo szybki, to złoty Golf wciąż osiąga 200 km/h w czasie 5 s krótszym niż Golf R VII generacji.

Po zakończeniu sezonu 2014 panowie postanowili podnieść poprzeczkę i przygotować na kolejny rok nowy bolid. Dlatego właśnie zdecydowali się na budowę wersji czteronapędowej. Golf II seryjnie występował w wersji Syncro, więc kształt podłogi umożliwiał łatwe zainstalowanie w nim nowoczesnego układu 4×4. Zdecydowano się na Haldex z Golfa IV, który wzbogacono o Drag Racing Controller, czyli możliwość ręcznego sterowania rozkładem mocy pomiędzy osie. Urządzenie to pozwala na regulację momentu obrotowego w zakresie 100 proc. z przodu i 50 proc./50 proc. z przodu i z tyłu. Skrzynia biegów to hybryda, w której zmodyfikowano przełożenia i dodano lekkie koło zamachowe marki Helix. Aby umożliwić bezproblemową eksploatację na torze, seryjne sprzęgło zastąpił spiekowy odpowiednik z ulepszonym dociskiem. Pełne wykorzystanie potencjału nowego układu przeniesienia napędu zapewnia nowy silnik o niebagatelnych osiągach.

Lista modyfikacji przeprowadzonych w motorze AUY jest bardzo podobna jak w złotym aucie, ale tutaj właściciele zdecydowali się pójść o krok dalej. Tym razem dół silnika został rozwiercony pod większe tłoki i korbowody oraz najgrubszy dostępny wał napędowy z wersji ARL. Samochód wyposażono w dwustopniowy system doładowania nitro. Pierwszy strzał daje przyrost mocy na poziomie ok .70 KM i jest wykorzystywany w czasie wyścigu już od pierwszego biegu. Drugi wtrysk NO2to wzrost o 130 KM (trzeci bieg). Pod pełnym obciążeniem jednostka ma moc 470 KM oraz moment obrotowy 870 Nm, dlatego zawieszenie i hamulce zostały zmodyfikowane.

Z przodu wahacze i rama pomocnicza pochodzą z Golfa III i tylko z tyłu elementy te są standardowe. W aucie zamontowano cztery twardsze sprężyny H&R, które przybijają auto do nawierzchni o 40 mm. Na tylnej osi pracują gwintowane amortyzatory, co zapobiega obniżaniu się tyłu podczas startów. Odpowiednie wytracanie prędkości zapewnia układ hamulcowy z Audi 8L. Z przodu są to tarcze i zaciski wielkości 288 mm z modelu TDI, z tyłu tarcze mają 256 mm i pochodzą z wersji S3.

Czteronapędowy układ przeniesienia napędu nie wymagał gum typu slick i Golf porusza się na oponach dopuszczonych do ruchu marki Continental w rozmiarze 205/55 R15. Założono je na seryjne felgi od Golfa IV w wersji 4MOTION.


Właściciele od początku chcieli, aby budowane przez nich samochody były zgodne z filozofią tuningu nazywaną sleeper. Oznacza to, że potencjał auta jest umyślnie skrywany pod wyglądającym na seryjne nadwoziem. Dlatego właśnie z zewnątrz prezentowany Golf wyróżniają tylko znaczki GTD oraz 4MOTION.

Modyfikacje wnętrza to również wynik potrzeb wnikających z budowy wyścigowego bolidu. Znajdują się tam kubełkowe fotele, dodatkowe zegary do monitorowania parametrów silnika, włączniki systemu nitro oraz zmodyfikowane pedały. Najciekawszym elementem jest cyfrowa deska rozdzielcza Digifiz w idealnym stanie.
Auto to pełne jest ciekawych detali, ale nad wszystkim dominuje jego brutalna moc. Golf osiąga 200 km/h w 11 s, a tor dragracingowy pokonuje w 11,43 s. To osiągi, których nie powstydziłby się żaden supersamochód. Warto nadmienić, że podczas ostatnich zawodów pokonał w bezpośrednim starciu Lamborghini Gallardo i Nissana GTR.

Oglądanie tych aut podczas zawodów robi ogromne wrażenie. Zaskoczenie jest ogromne, ponieważ hatchback z 1987 roku znika z prędkością nieosiągalną dla nowych sportowych samochodów, zostawiając przy tym za sobą wielką chmurę czarnego dymu. Życzymy wielu sukcesów i czekamy na kolejne projekty ze stajni Piotra i Dawida.

Krzysztof Kaźmierczak

Fot. Piotr Mokwiński

 

VW Golf II,  1987 r.

SILNIK/NAPĘD
fabryczny: o symbolu RH, pojemności skokowej 1781 ccm, maks. mocy 90 KM przy 5.300 obr./min i 145 Nm przy 3.300 obr./min, swap na AJM 1896 ccm, maks. moc 354 KM przy 4.500 obr./min, maksymalny moment obrotowy 594 Nm przy 3.200 obr./min, nowy intercooler, orurowanie z aluminium 63 mm, TIP 76 mm, turbosprężarka hybrydowa GTB2260VKLR, kolektor ssący VW LT35, głowica po portingu kanałów wydechowych i ssących, seryjne zawory, zmienione mocowania wtryskiwaczy, wałek od wersji SDI, układ rozrządu seryjny VW AG, blok silnika seryjny, tłoki fabryczne z pierścieniami, korbowody fabryczne, wał korbowy chudy seryjny, układ wydechowy przelotowy, downpipe 3 cale, reszta 2,75 cala, brak tłumików, customowa aluminiowa chłodnica wody, dodatkowa pompka obiegowa do cieczy chłodzącej,skrzynia biegów o oznaczeniu DRW z Golfa IV, sprzęgło sześciołopatkowy spiek, wzmocniony docisk sprzęgła, przerobione koło dwumasowe na jednomasowe, napęd na przednią oś i szpera 50 proc.
ZAWIESZENIE/HAMULCE
amortyzatory przednie z Golfa IV i seryjne sprężyny z Golfa IV, amortyzatory tylne seryjne, sanki i wahacze przednie z Golfa III, belka tylna seryjna; przednie hamulce wentylowane, tarcze 280 mm; zacisk ATE jeden tłoczek Audi 8L A3 1.9 TDI, tylne – tarcze 232 mm, zacisk ATE jeden tłoczek od Audi A3 8L
KOŁA/OPONY:
z przodu stalowe 16 cali, opony Profil Slick 205/50 R16, z tyłu 15-calowe z Audi A3, opony Wanli 205/55 R15
NADWOZIE
dokładka przednia GTI, oświetlenie standardowe, oryginalne listwy drzwiowe, znaczki GTD, komora silnika na wysoki połysk, zmienione mocowania silnika na takie, jak w Golfie IV
WNĘTRZE
dodatkowe wskaźniki temperatury spalin EGT, ciśnienia doładowania Boost, temperatury oleju, wzmocniony pedał sprzęgła, elektroniczny pedał gazu, licznik Audi A3 Diesel, fabryczne fotele, pasy bezpieczeństwa, deska rozdzielcza, boczki drzwi, kierownica,podgrzewana tylna szyba, lewarek, koło zapasowe, gaśnica
AUDIO:
głośniki przednie Bang & Olufsen Audi A5
INNE:
0 – 200 km/h – 13 s, czas na 0 – 400 m – 12,43 s

kilka razy w 2015 roku pierwsze i trzecie miejsce w Klasie Profi Diesel

STYL:
RESTO – DRAG
WŁAŚCICIEL:
Dawid „Synek” Szymański, Piotr „Senior” Szymański
PODZIĘKOWANIA:
w szczególności dla Ojca, który bardzo dużo pomógł przy budowie auta i podtrzymywał na duchu, dla Turbo RADKA, dla firmy strojącej auto

VW Golf II, 1987 r.

SILNIK/NAPĘD:
fabryczny o symbolu 1P, 1781 ccm, 98 KM przy 5.400 obr./min i 143 Nm przy 3.000 obr./min, swap na AUY, 1896 ccm, 470 KM przy 4.800 obr./min, maksymalny moment obrotowy 800 Nm przy 3.900 obr./min, nowy intercooler, orurowanie z aluminium 70 mm, TIP 80 mm, turbosprężarka hybrydowa GTB2260VKLR, kolektor ssący VW LT35, głowica po portingu kanałów wydechowych i ssących, seryjne zawory, zmienione mocowania wtryskiwaczy, wałek od wersji SDI, układ rozrządu seryjny VW AG, blok silnika rozwiercony pod większe tłoki, silnik delikatnie odprężony, kute korbowody, tłoki i pierścienie 2.5 TDI, seryjny najgrubszy wał z wersji 1.9 TDI ARL, układ wydechowy przelotowy, downpipe 3 cale, reszta 2,75 cala, brak tłumików, podtlenek azotu Nitro dwa systemy, pierwszy przyrost mocy 50 – 70 KM, drugi przyrost 100 – 130 KM, customowa aluminiowa chłodnica wody, dodatkowa pompka obiegowa do cieczy chłodzącej, skrzynia biegów hybrydowa 4×4, sprzęgło sześciołopatkowy spiek, wzmocniony docisk sprzęgła, lekkie koło zamachowe (brak koła dwumasowego), napęd Haldex i Drag Racing Controller (możliwość sterownia spięciem napędu), napęd przenoszony na obie osie 4×4
ZAWIESZENIE/HAMULCE
amortyzatory z przodu z Golfa IV i sprężyny H&R -40, z tyłu gwintowane, sanki i wahacze przednie z Golfa III, sanki tylne standard Syncro, hamulce z przodu – wentylowane tarcze 288 mm; zacisk ATE jeden tłoczek Audi 8L 1.9 TDI, z tyłu wentylowane tarcze 256 mm, zacisk ATE jeden tłoczek od Audi 8L S3
KOŁA/OPONY:
oryginalne felgi aluminiowe 15-calowe z Golfa IV w grafitowym i perłowym kolorze, opony Continental 205/55 R15
NADWOZIE
brak spojlerów, oświetlenie standardowe, oryginalne listwy drzwiowe oraz sierpy na błotniki, naklejki na szybie Syncro oraz dane dilera z 1987 roku, znaczki GTD i 4MOTION, komora silnika na wysoki połysk, zmienione mocowania silnika na takie jak w Golfie IV
WNĘTRZE
przycisk w kierownicy do uruchamiania podtlenku azotu, dodatkowe wskaźniki temperatury spalin EGT, ciśnienia doładowania Boost, ciśnienia oleju, kubełkowe fotele składane, wzmocnione – pedał sprzęgła, elektroniczny pedał gazu.

Wyposażenie fabryczne: licznik DIGIFIZ (digital) z obrotomierzem do 7.000 obr/min, komputer MFA, podgrzewana tylna szyba, tempomat, centralny zamek, standardowe pasy bezpieczeństwa, koło zapasowe, gaśnica, trójkąt

AUDIO:
standardowe głośniki w desce rozdzielczej
INNE:
czas 0 – 200 km/h – 11 s, czas na 0 – 402,5 m – 11,43 s

Kilka razy w 2015 roku pierwsze miejsce w Klasie Profi Diesel, wicemistrz Polski Profi Diesel 2015

STYL:
RESTO – DRAG
WŁAŚCICIEL:
Dawid „Synek” Szymański, Piotr „Senior” Szymański
PODZIĘKOWANIA:
w szczególności dla Ojca, który bardzo dużo pomógł przy budowie auta i podtrzymywał na duchu, dla Turbo RADKA, dla firmy strojącej auto

(VW TRENDS 4/2015)

Podobne

The new Volkswagen ID.3

Ile kosztuje elektryczny Volkswagen? Jest cennik VW ID.3

ID.3 jest już dostępny do zamawiania od 155 890 zł. W późniejszym etapie do oferty dołączy ID.3 Pure, którego akumulator pozwoli na przejechanie do 330 kilometrów na jednym ładowaniu. Dostępny on będzie w cenie wynoszącej mniej niż 130.000 złotych. Modelem ID.3 Volkswagen otwiera nowy rozdział w historii elektrycznej motoryzacji, zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pod…