Czy warto kupić gogle Playstation VR? - Trends Magazines

Czy warto kupić gogle Playstation VR?

Technologia wirtualnej rzeczywistości jest już na wyciągnięcie ręki. Zestaw PlayStation VR można kupić za 900 zł. Czy warto?

Święta coraz bliżej, a nie wszyscy mają jeszcze komplet prezentów. Zachęcające do zakupu różnych produktów reklamy nie omijają PlayStation VR – wprowadzonych jesienią 2016 r. gogli, które po podłączeniu do PlayStation 4 pozwalają na zanurzenie się w wirtualnej rzeczywistości. Zestaw składa się z wpinanej do portu w konsoli kamery, dodatkowego przetwornika obrazu oraz zakładanych na głowę gogli.

We wnętrzu gogli PSVR znajduje się 5,7-calowy ekran OLED, który wyświetla obraz o rozdzielczości 1080p tuż przed oczyma gracza. Oczywiście prezentowany jest na nim wyłącznie skrawek wirtualnego świata, na który właśnie się patrzy. Dzięki temu można – zupełnie jak w rzeczywistości – rozejrzeć się np. po wnętrzu samochodu. Znajdujące się w obudowie gogli PS VR diody pozwalają na śledzenie pozycji głowy grającego.

Zobacz jak wygląda gra Dirt Rally z użyciem PlayStation VR

Czy warto kupić PS VR?

Zdania na pewno będą podzielone. Z jednej strony jest to świetny gadżet, którego ceny spadły niemal o połowę względem wyjściowych. Z drugiej jednak sprzęt ma swoje ograniczenia. Wyświetlacz znajduje się tak blisko oczu, że nawet przy przypadającej na każde oko rozdzielczości 960×1080 można zobaczyć piksele (już w menu głównym konsoli). W grach dochodzą do tego niedoskonałości obrazu. Cięcia graficzne były jednak nieuniknione, by przy mocy obliczeniowej konsoli udało się zachować płynność obrazu.

Ile jest gier na PlayStation VR i czy są drogie?

Najbardziej pełną listę gier wspierających gogle PS VR można znaleźć na Wikipedii (tutaj). Liczba gier na PS VR stale rośnie i zbliża się do 500. Warto dodać, że w tej puli znajdują się nie tylko typowe gry, ale także produkcje pozwalające wcielić się w osobę wspinającą na Everest. Niektóre programy można pobrać z sieci bezpłatnie, ceny innych startują z poziomu ok. 50 zł za proste gry (osadzone w kosmosie strzelaniny). Niewiele drożej uda się kupić używane hity. Dochodzi do tego wsparcie pobranych w sieci zdjęć i filmów w technologii 360 stopni.

Czy PS VR będzie wspierane i rozwijane?

Na spektakularny rozwój technologii VR od Sony nie ma co liczyć. W 2017 r. zaprezentowano udoskonaloną wersję PlayStation VR. Sprzęt oznaczony symbolem CUH-ZVR2 posiada cieńszy, ale podobno wzmocniony kabel główny, inaczej rozwiązaną kwestię podłączania słuchawek oraz moduł sterujący, który jest w stanie przenosić sygnał z informacjami HDR, ale tylko, gdy gogle są wyłączone i obraz trafia na telewizor.

Od 2016 r. Sony sprzedało przeszło trzy miliony zestawów PS VR. W efekcie stał się on najpopularniejszym na świecie systemem wirtualnej rzeczywistości. Choć do ideału mu sporo brakuje, pozwala zasmakować czegoś nowego. Szkoda, że wśród najlepszych gier na PlayStation VR nie ma symulacji samochodowych – ich honoru dobrze broni Dirt Rally, pozostałe gry są mocno okrojone lub okrojone w trybie VR. Procesory sprzętu aktualnej generacji najlepiej radzą sobie ze strzelaninami i platformówkami. W obu przypadkach duży wpływ na końcowy efekt ma też spryt programistów, którzy potrafią obejść mankamenty systemu PS VR, a wykorzystać jego mocne strony.

Dla miłośników gier samochodowych mamy też dobra wiadomość. PlayStation VR poza grami z dodatkiem VR obsługuje… wszystkie gry – gogle mogą pełnić rolę panoramicznego ekranu o przekątnej 226 cali (tak, to nie pomyłka!). Efekt jest taki, jak byście próbowali grać na kinowym ekranie. W grach samochodowych istotnie ułatwia to obserwowanie trasy, gdyż wzrokiem można objąć duży odcinek drogi i nie przeoczyć detali – np. szczytu zakrętu czy kamieni na poboczu drogi.

Podobne

Brazylijski Volkswagen BY widok z przodu

Co to jest? Czyli brazylijski pomysł Volkswagena na miejskie auto

Jednym ze sztandarowych modeli w brazylijskiej ofercie Volkswagena był Gol. Na jego bazie postanowiono stworzyć mniejsze i bardziej nowoczesne auto. W 1953 roku rząd Brazylii zakazał importu gotowych samochodów. Przepis mający na celu ożywienie lokalnego przemysłu stał się zaczątkiem jednego z najciekawszych rozdziałów w historii Volkswagena. Początkowo w São Paulo Garbusy tylko składano, dopiero w 1959 roku uruchomiono ich produkcję. Ponieważ oczekiwania tamtejszych…

BMW M760Li xDrive tuning

Luxusliner – to BMW M760Li stworzone przez polskiego tunera.

My w Polsce potrafimy zmodyfikować BMW- cały czas pokazujemy Wam przykłady świetnych realizacji. Ale do tej pory nad Wisłą nie było nikogo, kto wziłąby się za flagową limuzynę BMW M760 Li xDrive z potężnym silnikiem V12. Aż do teraz. Poznajcie najnowszy projekt polskiego tunera auto-Dynamics.pl             Styl Metamorfoza  rozpoczęła się od montażu kompletnego pakietu stylistycznego…