Czy to powrót kultowej Nysy? - Trends Magazines

Czy to powrót kultowej Nysy?

Nysa została zrewitalizowana już w 2014 roku, a obecnie wyprodukowano jeżdżący i gotowy prototyp. Marka ma ambitne plany.

Firma o nazwie Nysa Zakład Pojazdów S.A. powstała w lutym 2014 roku w wyniku wieloletniej działalności spółki Smirnow Truck, która serwisuje samochody osobowe oraz ciężarowe do 12 ton. W czasie rozwoju firmy w głowach właścicieli narodziła się myśl stworzenia własnego pojazdu.

Podejście firmy do projektu bardzo nam się podoba. Dziś wielu konstruktorów wychodzi z założenia, że najpierw trzeba zrobić szum medialny, a potem zrobimy samochód. Tutaj było całkowicie odwrotnie. Niewiele mówiono o wznowieniu marce Nysa, a tutaj mamy już gotowy prototyp. 

Jaka będzie nowa Nysa?

Nysa ma być „ultralekkim modularnym pojazdem ciężarowym zasilanym energią elektryczną”. Projekt obejmował również opracowanie zaawansowanych technologii wytwarzania modułowych ram konstrukcyjnych oraz ram hybrydowych wykonanych z kompozytów.

Powstała już platforma jezdna, na którą uzyskano częściowe homologacje. Obecnie Nysa pracuje nad projektem kabiny kierowcy i pasażera. Nadwozie może być skompletowane w dowolny sposób, umożliwia to modułowa konstrukcja. Po pierwsze dotyczy to silnika – na tym etapie istnieje opcja wyboru między silnikami od różnych dostawców i o różnych parametrach. Drugi kluczowy obszar dotyczy baterii.

Jaki napęd znajdziemy w Nysie?

Jak podaje autoswiat.pl do Nysy będzie można zamontować różne rodzaje a także ilości baterii. Podstawowa ”jednostka” to moduł o pojemności 13 kWh. Mają pojawić się dwie wersje Nysy – z dwoma i czterema modułami, co oznacza 26 i 52 kWh. Podwozie jest przy tym w stanie przyjąć aż sześć modułów, czyli 78 kWh. Zasięg 2-modułowej odmiany ma wynieść 250 km.

Nysę oparto na ramie nośnej. Przewiduje się dwa rozstawy osi: 326 i 405 cm. Krótsze podwozie mierzy 550 cm długości, dłuższe – 634 cm. Szerokość i wysokość w obu przypadkach wynoszą odpowiednio 201,5 cm i 75 cm. Zabudowa może mieć więc 210 cm szerokości oraz – zależnie od rozstawu osi – długość 322 lub 420 cm. Początkowo przewiduje się dwie wersje: skrzyniową i furgonową – obie z dopuszczalną masą całkowitą 4250 kg.

Kiedy powstanie Nysa?

Siedziba firmy Nysa Zakład Pojazdów S.A. mieści się nie w Nysie, ale we Wrocławiu. Firma nie jest gigantem motoryzacyjnym i nie chce spieszyć się z wprowadzeniem nowego pojazdu. Chodzi przede wszystkim o dopracowanie wszystkich szczegółów zanim auto wyjedzie na ulice.

Produkcja Nysy ma się zacząć za około dwa lata. Początkowo ma powstawać ok. 1500 pojazdów rocznie – we Wrocławiu, choć producent nie ukrywa, że jeśli wolumen wzrośnie, to produkcja rozszerzy się na inną polską fabrykę. W grę wchodzi też eksport, głównie do krajów skandynawskich, Niemiec i Francji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

BMW 328 Hommage hero car

Koncepty zwykle wybiegają w przyszłość, ale ten czerpie z przeszłości – BMW 328 Hommage

Od elektrycznych układów napędowych, przez drzwi otwierane do góry, po nowatorskie materiały nadwozia – koncepty zwykle wybiegają w przyszłość, prezentując wizjonerski potencjał ich twórców. Samochody koncepcyjne to doskonałe pole do popisu dla projektantów. Auta studyjne spełniają też szereg ważnych funkcji; niektóre prezentują potencjał stylistyczny marki, inne pomagają opracować i zaimplementować nowe technologie lub stworzyć ostateczny…

BMW kończy produkcję i3

Jeśli chcecie kupić BMW i3 to teraz jest ostatni dzwonek, żeby to zrobić. BMW zapowiedziało koniec produkcji pierwszego w swojej historii auta elektrycznego i nie zapowiedziało następcy. Z katalogu BMW zniknie pozycja "i3" i na razie nie wiadomo czy coś nowego ją zastąpi. BMW i3 nadal będzie produkowane, ale na rynek chiński i w zupełnie…