BMW X1 xDrive25d czy Mini Countryman Cooper S? Co wybrać? - Trends Magazines

BMW X1 xDrive25d czy Mini Countryman Cooper S? Co wybrać?

Mini-Countryman-Cooper-S-i- BMW-X1-25d-widok z przodu

Nieczęsto mamy okazję porównać z sobą dwa auta koncernu BMW konkurujące w jednym segmencie. Na pierwszy rzut oka są kompaktowymi SUV-ami, ale czy na pewno walczą o tego samego klienta? Oto BMW X1 xDrive25d oraz Mini Countryman Cooper S pierwszej generacji po liftingu.

Oba auta mają napęd na cztery koła i automatyczne skrzynie biegów. BMW wyposażone jest w dwulitrowy turbodoładowany czterocylindrowy silnik Diesla o mocy 231 KM, z kolei Mini ma benzynową jednostkę napędową z turbodoładowaniem o mocy 190 KM. Mocy w obu autach jest więc pod dostatkiem. BMW to auto większe, ale mimo dłuższego o prawie 35 cm nadwozia i większej o 160 kg masy własnej to ono jest zdecydowanie szybsze. Wszystko dzięki 450 Nm momentu obrotowego dostępnych od 1500 obr./min. Zdawałoby się więc, że BMW będąc szybszym i większym zdeklasuje rywala, ale czy tak jest w rzeczywistości?

MINI

Mini-Countryman-Cooper-S-lusterko boczne i oznaczenia S oraz All4

Zaprezentowany w 2010 Countryman to pierwszy „wyższy” model Mini. Jest odpowiedzią brytyjskiej marki na stale rosnący rynek crossoverów i SUV-ów. Ale czy auto, które nazywa się Mini, można proponować w wersji maxi? Okazuje się, że tak, i to z wielkim powodzeniem.

Mini-Countryman-Cooper-S-widok z przodu

Cooper S

Nasz Cooper S został zakupiony w 2017 roku. Dzięki dużym upustom proponowanym przez dilera samochód przykuł uwagę obecnych właścicieli, choć pierwotnie planowali zakup modelu drugiej generacji. W krótkiej rozmowie dowiedzieliśmy się, że Mini ma bardzo dobre standardy obsługi klienta, a do zakupionego auta diler dołączył stylowe upominki. To udowadnia, jak silny jest brand Mini, i że nawet sygnowane nim gadżety mają istotny wpływ na decyzję klienta. Wracając do samochodu – jak jeździ Cooper S? 190 KM w zwykłym Mini byłoby pokaźną wartością. Niestety, w ważącym 1490 kg crossoverze z automatyczną skrzynią biegów nie jest ona imponująca. Przekłada się to na osiągi, ponieważ Countryman przyspiesza do setki w 8,1 sekundy.

 

W 2001 roku mały Cooper S z automatem osiągał tę prędkość w 7,6 sekundy. To inna klasa samochodu, ale skoro to również Cooper S, oczekiwalibyśmy lepszego rezultatu. Ale Mini to przede wszystkim prowadzenie. Te hatchbacki słyną z tego, że prowadzą się genialnie, niczym gokarty. Czy więc udało się to DNA przeszczepić do większej wersji? Po części tak, ponieważ auto jest sztywne i przewidywalne, ale brakuje mu tej magicznej responsywności i bezpośredniości.

Mini-Countryman-Cooper-S-koło

 

W tej kategorii lepiej wypada większe BMW X1. Wysoko osadzony środek ciężkości oraz inna pozycja za kierownicą zupełnie zmieniają percepcję jazdy Mini. Negatywne odczucia po części niweluje napęd na cztery koła, który nie tylko pilnuje, aby wszystkie koła miały optymalną przyczepność, ale również pozwala na uślizg tylnej osi. Dodatkowo mamy dostępny tryb Sport, który zmienia nastawy zawieszenia, skrzyni biegów i kontroli trakcji. Countryman to pierwsze Mini, którym można „kręcić bączki” bez hamulca ręcznego.

Przyjemne wnętrze Mini

Duże nadwozie ma jednak sporo zalet. Długie drzwi i wysoka podłoga sprawiają, że wsiada się wygodnie, a po zajęciu pozycji za kierownicą miejsca jest pod dostatkiem – to w tej marce nowość, ponieważ inne modele są po prostu ciasne. Jednak gdy porównamy Countrymana do X1, okaże się, że jest dużo bardziej obszerne. Weźmy też pod uwagę, że we wnętrzu Mini liczy się stylistyka.

Mini-Countryman-Cooper-S-kokpit

Wnętrze jest urocze, a jego krągłe kształty i ogromny, centralnie umieszczony prędkościomierz z ekranem LCD nadają mu niedający się z niczym innym pomylić ton. Niestety, plastiki w Mini są twarde i ustępują jakością ich odpowiednikom w BMW. Spasowanie jest bardzo dobre i Countryman nie skrzypi, co niestety zdarza się w małych Mini na polskich dziurawych drogach. Pionowa konsola środkowa nie zabiera przestrzeni między fotelami, a znajdziemy tam też ogromne cupholdery, które pomieszczą każdy kubek. Nocą wnętrze dodatkowo rozświetlone jest kolorowymi LED-ami, których kolor można przypisać do personalizowanego kluczyka. W podobny sposób można przypisać do kluczyka język menu.

W teorii taki klucz mógłby obsługiwać również fotele, ale w prezentowanym aucie są one obsługiwane manualnie i pokryte skórzano-materiałową tapicerką. Mają natomiast 3-stopniowe podgrzewanie, które jest bardzo skuteczne zimą. Tylna kanapa rozkłada się na płasko i jest przesuwana. To świetna wiadomość, ponieważ przestrzeni z tyłu jest tylko pozornie dużo, w praktyce musimy zdecydować, czy (przesuwając kanapę) chcemy ją oddać pasażerom, czy bagażnikowi (maks. 350 l). Plus za trzy miejsca z tyłu, wyposażone w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa.

Mini-Countryman-Cooper-S-przednie fotele

Auto ma też jednostrefową automatyczną klimatyzację i bezdotykową nawigację, obsługiwaną podobnie do systemu iDrive znanego z BMW. Działa on płynnie, ale skonfigurowanie telefonu komórkowego jest kłopotliwe. W samochodzie nie ma niestety kamery cofania, która była w tym modelu niedostępna. Na koniec spalanie. Silnik benzynowy mimo, że słabszy i mniejszy niż w BMW, pali więcej.

W praktyce w ruchu mieszanym utrzymanie spalania poniżej 10 l/100 km jest realnie osiągalnym wynikiem. Pomaga w tym napęd 4×4, który odłącza się po przekroczeniu 40 km/h. Największym rozczarowaniem jest jednak pojemność baku paliwa. 43 litry w aucie ważącym 1490 kg to zdecydowanie za mało. Większy o 10 l litrów bak był dostępny jako płatna opcja.

BMW X1

Segment kompaktowych SUV-ów jest już bardzo rozwinięty i, co za tym idzie, pojawiają się duże rozbieżności pomiędzy rywalami. Dość powiedzieć, że X1 przy długości wynoszącej 4439 mm jest autem niemałym, pod względem gabarytów ociera się o górne granice w tym segmencie. Przekłada się to na przestronność wnętrza. W X1 jest go pod dostatkiem w obu rzędach siedzeń.

BMW-X1-xDrive-25d-widok z przodu

Szczególnie z tyłu mamy mnóstwo miejsca na nogi oraz głowę. I to wszystko przy zachowaniu ogromnego bagażnika o pojemności 505 l. Z przodu nie czujemy się, jakbyśmy jechali autem małym, co niestety jest lekko odczuwalne w Countrymanie. Dodatkowo ten egzemplarz jest wzbogacony o pakiet M Sport, w którym tapicerka wnętrza to bardzo ciekawe połączenie Micro Hexagonu z alkantarą a do tego sportowa kierownica z logo M.

BMW-X1-xDrive-25d-koło

 

Całość prezentuje się sportowo i elegancko. To z pewnością wnętrze auta segmentu premium. Nam bardzo spodobał się pas na desce rozdzielczej, polakierowany tym samym odcieniem błękitu co nadwozie oraz kompaktowe, klasyczne zegary, w które dyskretnie wkomponowany został wyświetlacz LCD. To jednak nie koniec ciekawych dodatków.

 

Stylistyka nadwozia BMW

W skład pakiety stylistycznego wchodzi też zewnętrzny zestaw aerodynamiczny, który pięknie prezentuje się w błękicie Estoril. Odpowiednią sylwetkę zapewnia też sportowe zawieszenie M i 19-calowe felgi Double Spoke 572. Świetnie wyglądają dwie prawdziwe okrągłe chromowane końcówki wydechu, podobne zresztą, do zamontowanych w Mini.

Znane z praktycznie każdego modelu BMW nerki w X1 są wypełnione i nie pełnią roli wlotu zimnego powietrza. Ich ciemny kolor jest dominujący w akcentach stylistycznych X1. Znajdziemy go również na obramowaniach okien Individual Shadow Line, przyciemnionych szybach, relingach dachowych i centralnej części tylnego zderzaka. To właśnie te dodatki przypominają nam, że mamy do czynienia z najmocniejszym oferowanym dieslem, czyli modelem xDrive25d.

BMW-X1-xDrive-25d-kokpit

Co napędza X1?

To dwulitrowy czterocylindrowy turbodoładowany motor. Wspomniane 231 KM w połączeniu ze sportowym automatem sprawia, że SUV osiąga pierwszą setkę w 6,6 sekundy. To świetny wynik i przekłada się w praktyce na bardzo dobrą dynamikę podczas jazdy. Dynamikę, która w X1 jest wyjątkowo dobrze odczuwalna – większe modele X zbyt dobrze maskują swoje osiągi.

Dodatkowo X1 cechuje się niskim spalaniem. W teście samochód średnio wypił 7,8 litra ropy, ale jeździłem nim bardzo dynamicznie. Osiągnięcie wyniku poniżej 6 l/100 km jest realne. A czy X1 potrafi jeździć jak prawdziwe BMW? Z przyjemnością raportuję, że tak. Bezpośredni układ kierowniczy, stabilne i „jędrne” zawieszenie szybko dają zapomnieć, że to podwyższone auto.

BMW-X1-xDrive-25d-przednie fotele

Mini czy BMW? Na co zwrócić uwagę.

Największą trudność w porównywaniu tych dwóch aut stanowi dla mnie ich pochodzenie. I nie chodzi mi tutaj o to, że obie marki należą do koncernu BMW, ale to, co każda sobą reprezentuje i jak wpisuje się w tę wizję prezentowany samochód.

Mini to marka uroczych, świetnie prowadzących się brytyjskich aut, a BMW to producent sportowych limuzyn. No więc jak z rodowych zobowiązań wywiązują się kompaktowe SUV-y? Countryman jest zdecydowanie przerośnięty. I nie mielibyśmy mu tego za złe, gdyby potrafił zachować znaną z Mini jakość prowadzenia i osiągi.

Mini-Countryman-Cooper-S-widok z boku

Z kolei BMW to niepotrzebnie podniesione, ale na szczęście całkiem spore i wygodne auto. Większe oczekiwania jeśli chodzi o dynamikę i zwinność miałem wobec Coopera S, ale okazało się, że cechy te ma BMW. Z pewnością jest to zasługa najmocniejszej wersji silnikowej i sportowych dodatków M Sport. Z tym niestety wiąże się bardzo wysoka cena.

BMW-X1-xDrive-25d-widok z boku

Gdy porównamy cenę bazową xDrive25d z nowym obecnie oferowanym Mini Cooperem S (diesel) to wychodzi 181.300 zł za BMW i 146.800 zł za Mini. Prawdziwa magia Mini to marka. Klient, który kupuje Mini, po prostu chce Mini. Tak samo jak użytkownicy iPhone’ów. Oni po prostu chcą telefon marki Apple i nic innego im go nie zastąpi. Dostarczany przez Mini produkt jest mniejszy i wolniejszy od BMW, ale właśnie to auto jest w tym porównaniu wyjątkowe. To właśnie ten samochód potrafi skupić wokół siebie wiernych fanów, którzy nie będą chcieli niczego innego. A BMW? Tak, to świetny wóz, ale niestety też „kolejny Android”.

Krzysztof Kaźmierczak

Fot. Piotr Mokwiński

 

 

Mini-Countryman-Cooper-S-i- BMW-X1-25d- widok z tyłu

 

 

                                         BMW X1 xDrive25d              Mini Countryman Cooper S

NADWOZIE

długość/szerokość/wysokość (mm)               4439/1821/1612                     4097/1789/1561

rozstaw osi (mm)                                        2670                                      2595

pojemność bagażnika (l)                              505                                       350

masa własna (kg)                                        1650                                      1490

koła                                                            19-calowe                              18-calowe

SILNIK/NAPĘD

rodzaj paliwa                                              olej napędowy                       benzyna

typ, liczba zaworów                                    R4 turbo 16V                         R4 turbo 16V

poj. skokowa (ccm)                                     1995                                      1598

maks. moc (KM/przy obr./min)                    231                                       190

maks. mom. obr. (Nm/przy obr./min)            450 (1500)                             240 (1600)

skrzynia biegów                                          sportowa (8-stopniowa)          Steptronic (6-stopniowa)

napędzana oś                                              obie                                       obie

OSIĄGI/ZUŻYCIE PALIWA

0–100 km/h (s)                                            6,6                                        8,1

V maks. (km/h)                                           235                                       213

spalanie (l/100 km) śr. katalogowe/test)        5,2/7,8                                   7,1/9.8

CENA

podstawowa                                                181.300 zł

testowanego modelu                                    257.558 zł       używane od ok. 36.00 zł

BMW TRENDS (2/2018)

Podobne

Jeździł bez prawa jazdy przez 70 lat. Wpadł przez kamerę

84-letni mieszkaniec hrabstwa Nottingham w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy wsiadł za kółko w wieku dwunastu lat. Od tamtej jeździł samochodem bez uprawnień. Prawdopodobnie nadal by jeździł, gdyby nie kamera pod supermarketem.  Przez ponad siedem dekad Brytyjczyk miał sporo szczęścia. Nie miał żadnej kontroli drogowej, stłuczki, nie popełnił też żadnego drogowego wykroczenia. Służby brytyjskie rozwijają…

kluczyk VW ID.4

Jak będzie wyglądało wnętrze elektrycznego ID.4? Pierwsze zdjęcia kokpitu SUV-a marki Volkswagen.

VW zapowiada, że ID.4 będzie cechować przestronna kabina, oszczędność formy, efektowne oświetlenie i ekologiczne materiały – wnętrze modelu ID.4 ma oddawać charakter pierwszego w pełni elektrycznego SUV-a marki Volkswagen. Produkcja Volkswagena ID.4 ruszyła pod koniec sierpnia. ID.4 stanie się reprezentantem Volkswagena w szybko rosnącym segmencie kompaktowych SUV-ów. Będzie produkowany i sprzedawany nie tylko w Europie,…