Dwa rekordy Guinessa w drifcie na lodzie. Nie zgadniecie jakim autem - Trends Magazines

Dwa rekordy Guinessa w drifcie na lodzie. Nie zgadniecie jakim autem

Skoda ustanowiła dwa rekordy Guinessa w drifcie na lodzie jednocześnie. Jako narzędzie do pobicia rekordu wybrano oczywiście elektryka. Takie czasy. 

Prowadzący Skodę Enyaq RS iV, Richard Meaden ustanowił nowy, oficjalny rekord, utrzymując samochód w kontrolowanym poślizgu przez ponad 15 minut i pokonując 7351 m. Tym samym pobito poprzedni rekord wynoszący 6231 m, ustanowiony w Chinach w 2022 roku. Drugim rekordem Guinessa dla Skody było pokonanie „Najdłuższego, nieprzerwanego driftu na lodzie pojazdem elektrycznym”.

Skoda ustanowiła rekord w obecności sędziego Guinness World Records i międzynarodowego sędziego driftingu Davida Kalasa. Liczne próby z różnymi kombinacjami opon, wykonane w celu osiągnięcia driftu perfekcyjnego, to aż 18 godzin ćwiczeń w ujemnych temperaturach. 

Próby dokonano na zamarzniętym jeziorze Stortjarnen w Szwecji. Warto dodać, że kierowca i zespół mieli 5 godzin światła dziennego. Po zmierzchu musieli robić przerwy. 

Podczas bicia rekordu zrobiono 39 okrążeń

Podczas rekordowego przejazdu Enyaq RS iV okrążył tor driftowy 39 razy w 15 minut i 58 sekund. Maksymalna prędkość auta wyniosła 48,69 km/h, a najmniejsza 31,64 km/h. Samochód produkcyjny wyposażony był w 20–calowe obręcze ze stopów lekkich.

Opony dostarczył Michelin, był to model Däckproffsen 245/35/R20 na przednich kołach, miały one 600 pięciomilimetrowych kolców, co pozwoliło na lepszą trakcję i sterowność na zamarzniętej, pozbawionej przyczepności powierzchni. Natomiast zamontowane na tylnych kołach opony Nokian Hakkapelitta 255/45–R20 miały 300 dwumilimetrowych kolców na całej powierzchni, co okazało się idealną kombinacją do kontrolowanego poślizgu na powierzchni zamarzniętego jeziora.

Przypomnijmy, że Enyaq RS iV to konstrukcja zbliżona do Volkswagena ID.5 GTX, a więc mamy do dyspozycji 299 KM i przyspieszenie do 100 km/h w 6,5 sekundy. Bateria ma pojemność 82 kWh (77 kWh netto) oraz dwa silniki elektryczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

BMW M3 Touring 2022 – czy tak będzie wyglądać?

Na razie nie dane było nam doczekać najostrzejszej wersji BMW Serii 3 w rodzinnym nadwoziu, czyli M3 Touring. Nie wiadomo też, czy takowe pojawi się w obecnej generacji, ale jeśli tak, to tak właśnie mogłoby wyglądać. Jakiś czas temu pokazywaliśmy wam M3 F31, zrobione przez prywatnego inwestora w Wielkiej Brytanii. Jeśli chodzi o najnowszą generację,…

BMW 8 przeszło facelifting. Pobawmy się w znajdywanie różnic

Czasami producenci przeprowadzają kosmetyczne zmiany w niektórych modelach, aby nieco odświeżyć model i przedłużyć jego byt na rynku. W przypadku BMW Serii 8 mamy dokładnie taki przypadek. Różnice są praktycznie niezauważalne. BMW Serii 8 (G14, G15, G16) jest na rynku od 2018 roku. Po czterech latach przyszedł czas na facelifting i to we wszystkich wariantach…