Według danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar w 2019 roku zarejestrowano w Polsce 625,5 tys. nowych samochodów osobowych i małych aut dostawczych. Ostatni miesiąc 2019 roku był pierwszym w historii, w którym Polacy kupili ponad 60 tysięcy nowych aut. Jakie samochody kupują Polacy i o czym warto pamiętać, zanim zdecydujesz się na taki pojazd?
Rekordowa sprzedaż nowych aut
Analitycy sugerują, że rekordowy wynik sprzedaży nowych aut, który miał miejsce w grudniu, ma związek z wyprzedażą, choć takie promocje organizowane są od lat. Stanowią one okazję do zakupu pojazdu w niższej cenie – atrakcyjne oferty mogą być dostępne nawet do marca, więc w kolejnych miesiącach również możliwe są rekordowe wyniki pod względem sprzedaży. Innym sposobem na zakup nowego auta w przystępnej cenie jest skorzystanie z samochodu testowego. Jednak w tym przypadku szczególną uwagę należy zwrócić na stan pojazdu.
W 2019 roku zarejestrowano 555 tys. nowych samochodów osobowych. Z szacunków Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar wynika, że ponad 70 proc. z nich zakupili przedsiębiorcy. Jakie marki wybieraliśmy? W grudniu 2019 największym zainteresowaniem cieszyły się samochody takich firm jak:
- Skoda – 6335 sprzedanych sztuk,
- Toyota – 6326 sztuk,
- Volkswagen – 4482 sztuk.
Największy wzrost sprzedaży w 2019 roku odnotowała w Polsce marka BMW – o 32,52 proc. w stosunku do roku 2018.
Jeśli chodzi o najczęściej wybierane modele, to prym wiodły:
- Skoda Octavia – 20378 sztuk,
- Skoda Fabia – 17095 sztuk,
- Toyota Yaris – 14070 sztuk.
Klienci indywidualni najczęściej wybierali Dacię Daster, która sprzedała się w liczbie 9140 sztuk. Czy zatem głównie te modele powinieneś brać pod uwagę, szukając auta? Za ich wyborem przemawiają przede wszystkim niskie ceny. Nowa Dacia Duster dostępna jest w cenie już od ponad 40 tys. złotych. Za ponad 80 tys. można kupić nową Skodę Octavię. Mniejszym zainteresowaniem klientów cieszą się drogie samochody z segmentu Premium.
Jak wybrać nowy samochód?
Być może wydaje ci się, że nowy samochód w salonie kupisz w idealnym stanie technicznym. Niestety, ale takie auto wymaga szczegółowej kontroli. Zwróć uwagę na:
- Braki w wyposażeniu.
- Stan dachu i zderzaków – sprawdź, czy nie ma śladów po malowaniu elementów, które mogły być zniszczone.
- Stan lamp i podwozia – mogły one zostać uszkodzone np. w czasie transportu od producenta.
- Stan lakieru – zweryfikuj, czy nie ma na nim rys, zadrapań, a może jest podwójna powłoka lakiernicza?
Nowy samochód warto poddać takiemu samemu przeglądowi jak auto używane. Jeśli nie jesteś specjalistą z tego zakresu, to wybierz się do salonu z kimś, kto się na tym zna i posiada odpowiednie narzędzia.
Nie zapomnij o ubezpieczeniu
Zakup nowego pojazdu wiąże się z dużym wydatkiem. Bez względu na to, czy samochód kupujesz na kredyt, w leasingu czy za gotówkę, warto posiadać ubezpieczenie autocasco, a najlepiej od razu pakiet OC, AC, NNW i assistance. Dzięki autocasco unikniesz odpowiedzialności finansowej, m.in. w przypadku kradzieży pojazdu. Wprawdzie liczba takich zdarzeń w Polsce z roku na rok maleje, a statystyki pokazują, że najczęściej kradzione są kilkunastoletnie pojazdy, to nie zmienia faktu, że dzięki ochronie ubezpieczeniowej możesz uniknąć wysokich kosztów. Zdarzenia, które może obejmować autocasco to m.in. uszkodzenie pojazdu przez osoby trzecie, w wyniku działania sił natury czy w efekcie zderzenia ze zwierzęciem. To tylko przykładowe ryzyka – zakres ochrony ubezpieczeniowej zależy od tego, na jaki wariant się zdecydujesz. Im będzie on szerszy, tym z wyższym kosztem ubezpieczenia musisz się liczyć. Jeśli wybrałeś auto w leasingu, to firma finansująca może narzucić, z którymi zakładami ubezpieczeń możesz zawrzeć umowę. Może również wymagać, jakie powinny być warunki ochrony ubezpieczeniowej. W Polsce z autocasco korzysta co 4. posiadacz pojazdu.
Źródła: