Subtelny tuning Bory - Trends Magazines

Subtelny tuning Bory

Tuning-VW-Bora-widok z tyłu

Auto widoczne na zdjęciach ściągnął do Polski wyłącznie w celach zarobkowych prywatny importer. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności był znajomym kuzyna obecnego właściciela samochodu, dzięki czemu Bora trafiła we właściwe ręce.

Auto dalece odbiegało od oryginału. Niemiecki użytkownik zadbał o to, aby różniło się od przeciętnych czterech kółek. Jednak zestawienie z sobą niskiego i dość sztywnego zawieszenia Supersport, przednich lamp Angel Eyes, tylnych świateł diodowych, umieszczonych w zderzaku w kratkach maskujących ponadstandardowych halogenów i 18-calowych felg ASA nie było zbyt fortunnym pomysłem, dlatego Damian czym prędzej postanowił się wszystkiego pozbyć.

Tuning-VW-Bora-widok z przodu

Plan przebudowy Bory

Po uzbieraniu odpowiednich funduszy świeżo upieczony posiadacz klasycznego sedana opracował plan całkowitej przemiany Bory. Miało być efektownie, ale jednocześnie z klasą i właściwym dla limuzyny szykiem, dlatego też wszelkie modyfikacje należało przeprowadzić w sposób niezwykle przemyślany.

Tuning-VW-Bora-kokpit

Ponieważ Borę wyposażono w najbogatszy pakiet Highline, Damian nie musiał poświęcać zbyt wiele uwagi wnętrzu, które jak na kompaktową klasę auta, rozpieszczało wieloma udogodnieniami.

Tuning-VW-Bora-przednie fotele

Klimatyzacja, podgrzewane fotele, system stabilizacji toru jazdy czy przyzwoicie wyprofilowane fotele zapewniające wysoki komfort podróżowania to tylko niektóre elementy z bogatej listy wyposażenia.

Tuning-VW-Bora-panel audio i klimatyzacji

Do tego dołożono jeszcze pedały i podstopnicę z Audi TT, dekoracyjne drewniane elementy konsoli, a także wydajniejszy system audio, oparty o odseparowany zestaw głośników Helix DB 62.1 i radioodtwarzacz Alpine CDE-9874RR.

Zawieszenie, koła i dodatki

Fabryczne zawieszenie bardzo dobrze radziło sobie z nierównościami, ale brakowało mu  sportowych cech. Damian zdecydował się więc zastosować gwintowany zestaw TA-Technix, umożliwiający płynną regulację wysokości i gwarantujący zauważalną poprawę prowadzenia i sztywności samochodu.

Zrobiło się twardo i wreszcie koła schowały się w nadkola. Niestety oryginalne felgi z oponami o bardzo wysokim profilu nie pasowały do całości, dlatego należało je zastąpić efektowniejszymi. Wybór padł na nietypowe 18-calowe obręcze z Mercedesa Klasy S o 8,5 cala szerokości. Wypolerowane ranty i środek pomalowany metodą proszkową na czarno kontrastują ze srebrnym lakierem nadwozia.

Tuning-VW-Bora-grill

Bora powoli przeistaczała się w pojazd mogący z powodzeniem startować w konkursach Show & Shine. Damian zaopatrzył ją w stosowny pakiet chromowanych elementów występujący w późniejszych odmianach Highline, czarny grill, dokładkę zderzaka z wersji z silnikiem V6, duże prawe lusterko wsteczne, a także zaślepki kierunkowskazów WOB pochodzące z Passata B4.

Na tym nie poprzestał i dołożył lampy in.pro z czarnymi środkami, antenę dachową z Audi A6, polerowane końcówki wydechu Ultera, tylne klosze od najmocniejszej V6, natomiast z klapy bagażnika zdjął oznaczenia, przez co jedynie znawcy tematu zorientują się, iż mamy do czynienia z klasycznym TDI.

Gdy za mało mocy

Wprawdzie 90-konna jednostka napędowa to nie demon prędkości, ale za to jest oszczędna. Niestety nie imponuje dynamiką. Volkswagen z takim motorem rozpędza się do 180 km/h i osiąga pierwszą setkę po 12,9 sekundy.  Z drugiej jednak strony, właściciel planuje wzmocnienie silnika poprzez zmianę oprogramowania. Myśli także o wprowadzeniu dalszych modyfikacji. Wewnątrz mają zostać zamontowane obite skórą fotele Recaro, felgi z W140 zastąpią inne równie ciekawe obręcze, rozbudowana zostanie instalacja audio, zaś samochód usiądzie jeszcze niżej dzięki zmodernizowanemu zawieszeniu.

Piotr Mokwiński

Fot. Mikołaj Urbański

Tuning-VW-Bora-widok z boku

VW Bora 1,9 TDI

SILNIK: 1896 ccm, ALH, 90 KM przy 3740 obr./min i 210 Nm przy 1900 obr./min.

NADWOZIE: chromowany pakiet z późniejszej edycji Highline, czarny grill, dokładka zderzaka z wersji V6, zaślepki kierunkowskazów WOB z Passata B4, duże prawe lusterko, antena dachowa z Audi A6, polerowane końcówki wydechu Ultera, tylne lampy z Bory V6, przednie klosze in.pro z czarnymi środkami, klapa bagażnika bez oznaczeń.

ZAWIESZENIE: gwintowany zestaw TA-Technix, adaptery zmieniające rozstaw z 5×100 na 5×112 o grubości 20 mm.

KOŁA: 18-calowe felgi Ronal z Mercedesa W140, polerowane ranty, środki pomalowane metodą proszkową na czarno, opony w rozmiarze 215/35.

WNĘTRZE: pedały i podstopnica z Audi TT, drewniane wykończenia konsoli centralnej.

AUDIO: radio Alpine CDE-9874 RR, odseparowany zestaw głośników Helix DB 62.1.

WŁAŚCICIEL: Damian.

(VW TRENDS 6/20210)

Podobne

BMW M5 2024 – hybryda i 750 KM

Nadchodząca generacja BMW M5 będzie najmocniejszą w historii - to niemal pewne. Niestety, dla fanów marki mamy złą wiadomość, bowiem nowe auto będzie hybrydą.  BMW M5 zawsze podnosiło poprzeczkę w kwestii osiągów, połączonych z komfortem codziennego użytkowania. Nie inaczej będzie w przypadku nadchodzącej generacji, która będzie najmocniejszą w historii. Nie uniknęła także elektryfikacji, ale to…

535i E12 BMW Supersprint wydech

Posłuchaj rasowego dźwięku silnika BMW E12 535i z nowym wydechem Supersprint – WIDEO

Podczas gdy tunery na całym świecie zajmują się produkcją części do nowych samochodów pojawiających się na scenie motoryzacyjnej, nieliczni wciąż opracowują rozwiązania dla starszych modeli. Tym razem za dźwięk BMW odpowiedzialni są inżynierowie z Supersprint.  Rynek klasycznych samochodów, jeśli chodzi o tuning, jest dość ograniczony z wielu powodów, więc to, co zrobił Supersprint jest warte…