30km/h w terenie zabudowanym w UE? - Trends Magazines

30 km/h w terenie zabudowanym? Jest postulat ETCS

Znak B-33 30km/h w zabudowanym

Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) postuluje za ograniczeniem prędkości na drogach z powodu… Rosyjskiej agresji na Ukrainę. Skąd wysnuto takie wnioski? I czy naprawdę będziemy jeździć 30km/h w terenie zabudowanym?

Atak na Ukrainę przyczyną kryzysu paliwowego

Postulat ten ma związek z rosyjską agresją na Ukrainę, której nierozerwalnym skutkiem jest problem z dostawami ropy naftowej. Według ETSC niższa prędkość oznaczać będzie automatycznie niższe spalanie, czyli mniej zużyjemy drogocennego paliwa. 

Założenia Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu mogą oburzyć wielu kierowców, a w szczególności tych, którzy uważają obecnie obowiązujące limity za zdecydowanie zbyt niskie. Tymczasem według ETSC samochód osobowy poruszający się z prędkością 100 km/h spala o 1/4 mniej paliwa, niż to samo auto jadące o 30 km/h szybciej. Warto wspomnieć, że prędkość 100km/h nie została wyssana z palca, a tyle dokładnie wynosi zaproponowana przez organizację prędkość maksymalna na autostradzie.

30km/h w zabudowanym i nie tylko

ETSC apeluje o:

  • 100 km/h na autostradach,
  • 80 km/h poza obszarem zabudowanym,
  • 30 km/h w miastach

Limity te miałyby obowiązywać na terenie całej Unii Europejskiej. Można obawiać się, że unijni politycy przystaną na taką propozycję. Realne szanse są raczej znikome. Jednak nadal istnieją. 

Ograniczenia prędkości w Polsce w 2022

Gdyby powyższe limity weszły w życie w kraju nad Wisłą wywołałyby ogromne zamieszanie i jeszcze większe oburzenie. Raczej nie bez powodu, ponieważ obecnie obowiązujące przepisy pozwalają na zdecydowanie szybszą jazdę. Trudno wyobrazić sobie ograniczenie do 30km/h w terenie zabudowanym, gdy dla niektórych kierowców 50km/h to „stanie w miejscu”. Mamy jedne z najbardziej liberalnych ograniczeń prędkości na terenie UE, więc każda zmiana byłaby bardzo odczuwalna. 

Ograniczenia prędkości na rok 2022 dla samochodów osobowych, dostawczych do 3,5 t oraz motocykli wynoszą:

  • autostrada: 140 km/h,
  • drogi ekspresowe dwujezdniowe: 120 km/h,
  • drogi ekspresowe jednojezdniowe: 100 km/h,
  • droga dwujezdniowa o przynajmniej dwóch pasach w jedną stronę: 100 km/h,
  • pozostałe drogi poza obszarem zabudowanym: 90 km/h,
  • teren zabudowany: 50 km/h,
  • strefa zamieszkania: 20 km/h.

Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu, w skrócie ETSC (ang. European Transport Safety Council), to niezależna organizacja pozarządowa powołana w celu zmniejszenia liczby i ciężkości wypadków transportowych w Europie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

Kalendarz wydarzeń motoryzacyjnych

Tylko u nas! Pierwszy interaktywny kalendarz wydarzeń motoryzacyjnych

Przedstawiamy Wam pierwszy w Polsce kalendarz wydarzeń motoryzacyjnych - integrujący społeczności zlotów i spotów oraz miłośników sportów motorowych. Każdy z Was może stać się jego częścią, razem możemy stworzyć nowe miejsce dla każdego samochodowego pasjonata. Choć pomysł zrodził się już wiele lat temu, to właśnie od kilku miesięcy pracowaliśmy nad zupełnie nowym projektem. Mowa o…