O czym (nie)musi pamiętać kierowca w 2021 roku? - Trends Magazines
4 °C Warsaw, PL
9 marca 2021

O czym (nie)musi pamiętać kierowca w 2021 roku?

Nowy rok niesie ze sobą szereg zmian bardzo istotnie wpływających na codzienność kierowców. Część z nich już obowiązuje, cześć zacznie obowiązywać niebawem, część nadal mielona jest przez tryby machiny legislacyjnej. O czym musicie wiedzieć żeby w grudniu 2021 roku nadal cieszyć się z posiadania Prawa Jazdy i dowodu rejestracyjnego? Zapraszamy do naszego podsumowania. Na początek przepisy, które już obowiązują.

  • Nie trzeba wozić ze sobą Prawa Jazdy – od 5 grudnia 2020 nie musimy mieć przy sobie Prawa Jazdy. Bak dokumentu podczas kontroli nie skutkuje już mandatem w wysokości 50 zł. Policja zweryfikuje nasze dane i uprawnienia w systemie CEPiK poprzez terminal w radiowozie. Warto pamiętać o tym, ze fizyczne Prawo Jazdy może nadal być konieczne np. przy wynajmowaniu samochodu. Warto zainstalować w telefonie aplikację mObywatel, która udostępnia elektroniczną wersję dokumentu.
  • Nie trzeba wymieniać dowodu rejestracyjnego gdy skończy się miejsce na pieczątki – do braku konieczności posiadania Dowodu Rejestracyjnego przy sobie zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Od grudnia 2020 roku nie musimy go również wymieniać gdy skończy się miejsce na pieczątki potwierdzające przeprowadzenie obowiązkowego badania technicznego. Diagnosta wprowadza informacje o wyniku badania do systemu a kierowca otrzymuje dodatkowo stosowne zaświadczenie. Nie trzeba go wozić przy sobie. Wszelkie niezbędne informacje znajdują się w CEPiKu.
  • Samochód zarejestrujesz również w miejscu czasowego zamieszkania – od 4 grudnia 2020 r. zniknął obowiązek rejestracji samochodu wyłącznie w miejscu zamieszkania. Od tej pory można zarejestrować pojazd w starostwie właściwym dla miejsca zamieszkania lub czasowego zamieszkania.
  • Uwaga na małe tablice rejestracyjne! – kierowcy, którzy je zamontowali mimo, że wnęki w ich samochodzie umożliwiają montaż standardowych tablic będą mieli problem. Ich samochód nie przejdzie z tego powodu badania technicznego.

Powyższe zmiany już obowiązują. W kolejnym odcinku przedstawimy zmiany, które wejdą w życie w kolejnych miesiącach 2021 roku.

Podobne

M3 Bugatti Cover

M3 na felgach Bugatti

E30 M3 to klasyk. Są jednak tacy, którzy nie boją się stworzyć unikatowych projektów w oparciu o tego kultowego youngtimera. Poznajcie PUR35T M3. Słowo "purest" w języku angielskim oznacza najczystszy... Czy ono w ogóle tu pasuje? Jägermeister M3 otrzymało pomarańczową barwę nadwozia w hołdzie do M3 ścigającego się w DTM w barwach etykiety sponsora- ziołowej…