O czym (nie)musi pamiętać kierowca w 2021 roku? - Trends Magazines
4 °C Warsaw, PL
9 marca 2021

O czym (nie)musi pamiętać kierowca w 2021 roku?

Nowy rok niesie ze sobą szereg zmian bardzo istotnie wpływających na codzienność kierowców. Część z nich już obowiązuje, cześć zacznie obowiązywać niebawem, część nadal mielona jest przez tryby machiny legislacyjnej. O czym musicie wiedzieć żeby w grudniu 2021 roku nadal cieszyć się z posiadania Prawa Jazdy i dowodu rejestracyjnego? Zapraszamy do naszego podsumowania. Na początek przepisy, które już obowiązują.

  • Nie trzeba wozić ze sobą Prawa Jazdy – od 5 grudnia 2020 nie musimy mieć przy sobie Prawa Jazdy. Bak dokumentu podczas kontroli nie skutkuje już mandatem w wysokości 50 zł. Policja zweryfikuje nasze dane i uprawnienia w systemie CEPiK poprzez terminal w radiowozie. Warto pamiętać o tym, ze fizyczne Prawo Jazdy może nadal być konieczne np. przy wynajmowaniu samochodu. Warto zainstalować w telefonie aplikację mObywatel, która udostępnia elektroniczną wersję dokumentu.
  • Nie trzeba wymieniać dowodu rejestracyjnego gdy skończy się miejsce na pieczątki – do braku konieczności posiadania Dowodu Rejestracyjnego przy sobie zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Od grudnia 2020 roku nie musimy go również wymieniać gdy skończy się miejsce na pieczątki potwierdzające przeprowadzenie obowiązkowego badania technicznego. Diagnosta wprowadza informacje o wyniku badania do systemu a kierowca otrzymuje dodatkowo stosowne zaświadczenie. Nie trzeba go wozić przy sobie. Wszelkie niezbędne informacje znajdują się w CEPiKu.
  • Samochód zarejestrujesz również w miejscu czasowego zamieszkania – od 4 grudnia 2020 r. zniknął obowiązek rejestracji samochodu wyłącznie w miejscu zamieszkania. Od tej pory można zarejestrować pojazd w starostwie właściwym dla miejsca zamieszkania lub czasowego zamieszkania.
  • Uwaga na małe tablice rejestracyjne! – kierowcy, którzy je zamontowali mimo, że wnęki w ich samochodzie umożliwiają montaż standardowych tablic będą mieli problem. Ich samochód nie przejdzie z tego powodu badania technicznego.

Powyższe zmiany już obowiązują. W kolejnym odcinku przedstawimy zmiany, które wejdą w życie w kolejnych miesiącach 2021 roku.

Podobne

Tuning BMW M2 JMS

Wyścigowy sznyt BMW M2 Competition

Niemiecka firma JMS rozwija skrzydła. Wchodząc na rynek stawiała na budżetowe modyfikacje popularnych aut. Teraz pod lupę wzięła BMW M2 Competition. Nie było to bynajmniej dziełem przypadku. Tuner doskonale zdaje sobie sprawę, że ten model BMW jest obecnie najczęściej i najchętniej modyfikowany. Aby stworzyć możliwie pełny projekt, JMS zaprosiło do współpracy inne firmy. Za efektowne, inspirowane autami…

BMW M5 vs F1 BMW Williams – VIDEO

Obie maszyny mają silniki V10 BMW, 7-biegowe automatyczne przekładnie i napęd na tylną oś. To jednak jedyne cechy wspólne. Brytyjski Fifth Gear postanowił sprawdzić jak wyglądałby "pojedynek" ulicznego supersedana z wyścigowym bolidem F1 BMW Williams na torze wyścigowym. Zobaczcie sami (automatyczne polskie napisy są dostępne w opcjach klipu). https://www.youtube.com/watch?v=JbcnAfAFi48